Azja czy Europa? Kilka pomysłów na jesienne wakacje

Powoli zbliża się już jesień. Jest to więc idealny moment, by zaplanować wrześniowe wakacje. W wielu przypadkach okazuje się to dużo lepsze rozwiązanie niż korzystanie z ofert typu „last minute”. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na taki „późny” urlop.

Gdzie pojechać na jesienne wakacje?

Wakacje we wrześniu nie muszą być tylko smutną koniecznością dla tych, którzy wcześniej nie mogli pozwolić sobie na pozostawienie swoich codziennych obowiązków. W zasadzie, takie późne wyjazdy stają się coraz popularniejsze.

Co kusi w nich podróżników? Czasami są to ceny, innym razem fakt, iż nawet w najbardziej popularnych regionach robi się wtedy mniej tłoczno. Chociaż wrzesień już od jakiegoś czasu zaliczany jest do tzw. sezonu turystycznego, wciąż pozwala jednak ominąć szczyt tego sezonu.

Jest jednak również kilka rzeczy, na które warto uważać, decydując się na wrześniowe wakacje. Są miejsca, w których pogoda zmienia się wówczas na już zdecydowanie mało wakacyjną.

Przykładem może być już choćby zachodnio-północna Europa. Chociaż mogłoby się wydawać, że miejsca takie jak Amsterdam są wręcz idealne na wakacje wówczas, kiedy już nie bardzo da się podróżować, to niezupełnie prawda. Okazuje się, że na przełomie sierpnia i września aura zmienia się tutaj na zdecydowanie nieprzyjemną – znacznie spada temperatura, wieje porywisty momentami wiatr, a w dodatku często pada.

Azja jesienią

Do kierunków, które warto rozważyć w przypadku jesiennych wakacji, zdecydowanie zaliczają się te azjatyckie – jednak nie wszystkie. Dlatego w tym przypadku również warto uważać – w jednym kraju może Was bowiem przywitać piękna pogoda, zaś w innym pora deszczowa, która może nieco utrudnić zwiedzanie.

Doskonałym wyborem będzie Indonezja. Wrzesień i październik to dwa ostatnie miesiące pory suchej, a od listopada zaczynają się monsunowe deszcze. Jeżeli nie przepadacie za upałami, paradoksalnie lepiej może być zdecydować się na podróż wcześniej. Średnia temperatura w październiku sięga bowiem aż 31 stopni, a we wrześniu jest nieco chłodniej.

Gdzie wybrać się w Indonezji? Ci, którzy poszukują leniwego wypoczynku i pięknych krajobrazów mogą wybrać Bali. Aktywni będą zdecydowanie bardziej zainteresowani Sumatrą, która słynie ze wspaniałych tras rowerowych i trekkingowych. Warto odwiedzić też Jawę z niesamowitą stolicą Indonezji, Dżakartą. Połączenia lotnicze w najlepszych cenach oraz wszystkie aktualne promocje znajdziecie natomiast na Tanich lotach do Indonezji.

Wśród innych azjatyckich kierunków warto rozważyć także Wietnam, Japonię czy Koreę Południową. Należy  natomiast omijać Tajlandię, Sri Lankę, Indie i Malezję. Ze względów atmosferycznych nie jest to najlepszy moment na zwiedzanie tych krajów.

Jesienne wakacje w Europie

Planując jesienną podróż po Europie, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na południe kontynentu. Oczywiście, robi się wówczas chłodniej, jednak temperatury wciąż są bardzo przyjemne, a dla niektóry spadek słupka rtęci w termometrze będzie stanowił niekwestionowany plus. Trzeba bowiem pamiętać, że w krajach takich jak Hiszpania czy Włochy wakacyjny upał potrafi być nie do zniesienia.

 

Wśród kierunków, które zdecydowanie warto rozważyć w przypadku Europy, zdecydowanie znajduje się Lazurowe Wybrzeże. Jesienią ochładza się tutaj, a nocami temperatury potrafią spadać nawet poniżej zera. Jest to jednak świetny moment dla tych, którzy chcieliby odwiedzić południe Francji, a przeraża ich tłok i astronomiczne ceny.

We wrześniu i październiku robi się tutaj znacznie bardziej pusto, a niektóre lokale nawet zamykają się w tym czasie, by przywitać gości dopiero wraz z nadejściem kolejnego sezonu. Wiele jednak wciąż pozostaje otwartych, a opłaty za wynajęcie pokoju mogą być nawet kilkukrotnie niższe. Dotyczy to zresztą nie tylko hoteli – tak samo jest w przypadku cenników w restauracjach i atrakcjach turystycznych.

Godna rozważenia jest również Chorwacja. We wrześniu średnia temperatura wynosi tu 25 stopni – więc idealnie na zwiedzanie i wciąż nie za zimno na plażowanie. Podróżnikom zdarza się co prawda marudzić na wodę, ale ta w tej części Europy zawsze jest nieco chłodniejsza niż w okolicach Włoch czy Grecji.

 

 

           

Więcej: