Niagara i Wilekie Jezioro Niedźwiedzie, czyli skarby przyrodnicze Kanady

Wspomnienie o Kanadzie budzi w nas rozmaite skojarzenia. Jedni wzdrygają się na myśl o mroźnych zimach, którym towarzyszą tony śniegu, innym imponuje wielkość kraju, a miłośnicy sportu wspomną o hokeju, który jest tamtejszym sportem narodowym.

Jednak jest jedna ważna rzecz wyróżniająca Kanadę na tle wielu innych państw. To dziki i nieokiełznany świat przyrody, który zachwyca swoją potęgą, urokiem i wyjątkowością. Ogromna ilość jezior, lasów oraz bogata fauna i flora sprawiają, że Kanada oferuje doskonałe warunki dla tych, którzy kochają świat przyrody.

Niagara – jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów świata

Pomimo że Niagara wcale nie jest największym, ani też najwyższym czy najszerszym wodospadem, to nie można mu odmówić niebywałej popularności. Prawdopodobnie każdy na świecie słyszał o tym wyjątkowym cudzie przyrody i z pewnością wie jak wygląda, choćby z fotografii. Fenomen słynnego wodospadu tkwi w jego niewyobrażalnej potędze, w sile jaką emanuje oraz niebywałym pięknie i ponadczasowości.

Nie wszyscy bowiem wiedzą, że Niagara sięga historią 10 000 lat wstecz, aż do czasów ostatniej epoki lodowcowej. Wodospad położony jest na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych. Po stronie USA znajduje się zaledwie jego mały fragment i to Kanada dostąpiła zaszczytu posiadania po swojej stronie największej i zarazem najpiękniejszej jego części.

Na dzielącej wodospad Wyspie Koziej znajduje się wejście do Groty Wiatrów wydrążonej naturalnie przez spływającą wodę. Jednak najlepszym punktem, z którego można podziwiać fenomenalny wodospad jest taras widokowy z bajecznym widokiem na panoramę Niagary.

Niezapomnianym przeżyciem z pewnością będzie wyprawa na rejs statkiem, który przepływa niemal tuż obok 50-metrowych kaskad, w otoczeniu potężnych, spienionych mas wodnych. Wodospad wywołuje jeszcze większe wrażenie nocą, gdy jest podświetlony różnymi barwami, choć zimowa Niagara również ma sobie mnóstwo uroku, kiedy to spadająca woda zamarza, tworząc piękne i potężne sople lodu.

Algonquin Provincial Park – narodowe miejsce historyczne Kanady

Alonquin to park prowincjonalny, w którym znajduje się mnóstwo zabytków przyrody oraz fantastyczna fauna i flora w jej naturalnym, nieskażonym środowisku. To zdecydowanie obowiązkowy punkt na mapie Kanady dla wielbicieli dzikiego świata natury. Co ciekawe, Algonquin jest bardziej dostępny niż mogłoby się wydawać.

Położony w pobliżu dwóch dużych miast, Ottawy i Toronto udostępniony jest dla odwiedzających. Na terenie parku znajduje się wiele pięknych dolin, przeplatanych przezzachwycające pasma niskich i łagodnych wzgórz. Przepływa przez niego wiele kilometrów malowniczych rzek i ponad 2000 wspaniałych jezior.

Na terenie ponad 7,5 tysiąca km2 rosną gęste lasy, które zamieszkują setki różnorodnych gatunków zwierząt takich jak łosie, niedźwiedzie czy wilki. Te ostatnie mają wyjątkowe znaczenie dla parku Alonquin, a wiąże się to z pewną tradycją z przełomu lat 50. i 60. Udowodniono, że wilki chętnie odpowiadają na odgłosy, które przypominają ich wycie, w związku z czym, w 1963 roku zorganizowano pierwsze tzw. nawoływanie wilków w historii. Ta tradycja przetrwała do dziś i praktykowana jest nawet kilka razy do roku.

Park Narodowy Banff – serce Gór Skalistych

Pośród potężnych i dzikich szczytów Gór Skalistych, ukryte jest niezwykłe piękno współgrającego ze sobą świata fauny i flory. Położone na terenie Kanady i USA, obejmują wiele parków narodowych, jednak najpiękniejszym z nich jest Banff będący dumą Kanadyjczyków oraz największą atrakcją turystyczną w całym kraju. W końcu nie bez powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pomimo, że jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w całej Ameryce Północnej, to jego walory przyrodnicze wciąż pozostają nienaruszone w swoim pierwotnym stanie, ponieważ Kanadyjczycy wyjątkowo dbają o swoje dziedzictwo.

Będziecie zachwyceni bogactwem natury, jakie można znaleźć na terenie Banff. Liczne jeziora polodowcowe, bujna roślinność oraz widok dzikich zwierząt jak łosie czy niedźwiedzie w ich naturalnym środowisku potrafią wywołać nie lada wrażenie. To idealne miejsce na spędzenie urlopu relaksując się na łonie natury lub korzystając z gorących źródeł Upper Hot Springs, jak również dla miłośników sportu, bowiem na terenie parku znajdują się aż 3 kurorty narciarskie. Inne popularne sporty to wspinaczka, jazda konna i golf.

Park Narodowy Gros Morne – naturalne dziedzictwo Kanady

Gros Morne to kolejny obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoją wyjątkowość zawdzięcza zapierającym dech w piersiach, dziewiczym krajobrazom pełnych naturalnego piękna i bogatej scenerii. Park zdominowany jest przez dwa kontrastujące ze sobą pejzaże. Z jednej strony podziwiać można nizinne wybrzeże nad Zatoką św. Wawrzyńca, z drugiej zaś znajduje się alpejski płaskowyż pasma górskiego Long Range Mountains.

Walory parku pozwalają turystom na piesze wędrówki przez dzikie, niezamieszkane góry z widokiem na morze. Szczególnych wrażeń można doświadczyć wybierając się w rejs łodzią wzdłuż wysokich klifów wyrastających z malowniczych fiordów wykutych przez lodowce.

Wśród skarbów przyrodniczych Gros Morne, znajdują się także spektakularne wodospady, bajeczne morskie zatoczki oraz piękne piaszczyste plaże. Park Narodowy Gros Morne to niepowtarzalna okazja do przeżycia ekscytującej przygody. Można tu podziwiać wiele gatunków dzikich zwierząt lądowych jak rysie, potężne niedźwiedzie baribale czy łosie, a w przybrzeżnych wodach można natknąć się na wieloryby czy przypominające kaczkę kamieniuszki.

Wielkie Jezioro Niedźwiedzie – świat z marzeń wędkarzy

W północno-zachodniej części Kanady, położone jest ósme największe jezioro na świecie. Okolica nie jest zbyt przyjazna na dłuższe zamieszkanie ze względu na surowy, zimowy klimat, jednak świetnie nadaje się na krótką przygodę.

Pod powierzchnią ponad 31 tysięcy km2 znajduje się istna kraina okazów palii jeziorowych. O złowieniu tej ogromnej ryby prawdopodobnie marzy niejeden zapalony wędkarz. Największe z nich potrafią ważyć nawet 45 kg i osiągnąć wiek aż do 100 lat.

Z uwagi na fakt, że jezioro przez większość roku pokrywa duża ilość lodu, najlepszymi miesiącami do połowów z brzegu lądu lub łodzi są lipiec i sierpień, kiedy znaczna część pokrywy lodowej topnieje. Atrakcji nie brakuje także w pozostałych miesiącach. Na zamarzniętej tafli wody organizowane są wyprawy saniami po powierzchni jeziora, łatwiej też o dotarcie do małych wysepek.

Z czego jeszcze słynie Kanada?

Z pewnością większość z Was pomyślała o słynnych kanadyjskich misiach polarnych.To właśnie tutaj żyje aż ⅔ ich światowej populacji. Niestety te majestatyczne zwierzęta znajdują się na liście zagrożonych gatunków, a wszystko z powodu ocieplania sięklimatu. Jeśli marzycie by je zobaczyć na własne oczy wybierzcie się do Churchill w prowincji Manitoba – najlepiej skorzystać z Tanich Lotów.

Pamiętacie słynną Anię z Zielonego Wzgórza autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery? Akcja powieści rozgrywa się na Wyspie Księcia Edwarda położonej w Zatoce Świętego Wawrzyńca. Z pozoru fikcyjne malownicze krajobrazy, przepełnione zielonymi pagórkami, gęste lasy, błękitne jeziora, jak również piękna latarnia morska położona na cyplu czerwonych skał, to w rzeczywistości czysta prawda. Także dom na Zielonym Wzgórzu oraz całe gospodarstwo opisane w powieści wzorowane jest na autentycznym miejscu, w którym pisarka spędziła dzieciństwo. Obecnie jest to najbardziej popularna część wyspy, a sama tytułowa Ania stała się jej symbolem.

Wiedzieliście o tym, że w Kanadzie nakręcono kilka znanych filmów? Zdjęcia do słynnego Titanica z 1997 powstały między innymi w miastach Vancouver oraz Halifax – niedaleko miejsca, gdzie zatonął prawdziwy Titanic. A malownicze krajobrazy z filmu Tajemnica Brokeback Mountain należą do kanadyjskiej prowincji Alberta.

 

 

 

 

Więcej: