Zadar – wakacyjna "stolica" Chorwacji

Wakacje w Chorwacji? Cudowny pomysł! To miejsce, w którym znajdziecie zarówno piękne plaże, idealne do opalania i uprawiania sportów, jak i wspaniałe zabytki, które zapewnią Wam wiele rozrywki.

Co ciekawe, Zadar uznawany jest za najciekawsze miasto w Chorwacji – nawet przez tych, którzy widzieli wcześniej nie mniej słynny Dubrownik. Powodów może być wiele – od wyjątkowego uroku tego miejsca po niesamowity sposób, w jaki zapisała się tu historia. Do Zadaru warto udać się zarówno na rodzinne wakacje, jak i wyjazd ze znajomymi. Wasz wyjazd wzbogaci wspaniała kuchnia i pyszne regionalne wina, a miłośnicy sztuki ludowej z pewnością będą zachwyceni chorwackim folklorem.

Zadar antyczny

Korzenie Zadaru, podobnie jak większości miejscowości w Chorwacji, sięgają wiele wieków w tył – aż do czasów antycznych, po których do dziś pozostały niesamowite budowle. Dzięki nim miasto nazywane bywa „małym Rzymem”. Tutejsze forum faktycznie niczym nie ustępuje swojemu bardziej znanemu zachodnioeuropejskiemu odpowiednikowi.

Zanim wyruszycie w podróż śladami starożytnego Zadaru, warto poznać trochę historii tego miasta. Niejednokrotnie trudna, posiada jednak wiele niezwykle interesujących momentów, przypominających wręcz raczej anegdotkę niż rzeczywistość. I tak jest właśnie z tutejszymi antycznymi zabytkami. Otóż najważniejsze z nich zostały odkryte podczas … nalotu bombowego w trakcie II wojny światowej! Ostrzał był tak intensywny, że zniszczone zostały nowe zabudowania i odsłoniły się te dawne.

Piękne plaże Chorwacji

Chorwackie plaże są jedną z najlepszych wizytówek kraju – i nawet pomimo tego, że niektórzy podróżnicy skarżą się na temperaturę wody, samym wybrzeżem wszyscy są nieodmiennie zachwyceni. Jeżeli chcielibyście odwiedzić Zadar, warta uwagi będzie Kolovare. Piękna miejska plaża zapewni Wam wygodny wypoczynek. Dzięki położeniu będziecie mogli swobodnie połączyć plażowanie ze zwiedzaniem.

Pamiętajcie jednak, że czasami warto zapuścić się nieco dalej od miasta – szczególnie, jeżeli wolicie spokojny wypoczynek i plaże, na których nie ma tłumów.

Niesamowite wybrzeże Chorwacji

Jednak wybrzeże w Zadarze jest znane nie tylko z pięknych plaż. Znajduje się tu też jedna z najdziwniejszych, ale też najciekawszych jednocześnie instalacji na świecie. To tzw. „morskie organy”. To skomplikowana, ale pięknie się prezentująca maszyneria – wygląda jak kamienne schodki zmierzające w dół, ku morzu. Kryją one system rur, który pod wpływem uderzenia fal zaczyna wygrywać melodie. Warto odwiedzić to miejsce także wieczorem, kiedy do muzyki dołącza fantastyczna instalacja świetlna.

Zadar – jak dojechać?

Do niedawna podróże do Zadaru nie należały do najtańszych – chyba, że ktoś był gotowy polecieć na znajdujące się w dużej odległości lotnisko, a resztę drogi przebyć samochodem, busem lub pociągiem. Jednak od tych wakacji loty tutaj stały się naprawdę tanie – nawet wówczas, kiedy rezerwuje się je z niewielkim wyprzedzeniem.

Wszystko dzięki Smart Connection – czyli specjalnym przesiadkowym połączeniom lotniczym. Ich wyjątkowość, prócz tego, że są tanie, polega również na organizacji. Przesiadki zostały bowiem zaplanowane w taki sposób, by odbywały się w ciekawych miejscach i trwały tyle, aby możliwe było ich zwiedzenie. I tak podczas podróży do Zadaru możecie odwiedzić również Brukselę – a to wszystko nawet 60% taniej niż w przypadku „tradycyjnego połączenia”. Loty Smart Connection do Chorwacji znajdziecie i zarezerwujecie na Tanich lotach do Zadaru.

 

Więcej: