Pustynia Biała czy Czarna? Odkryj różne oblicza Egiptu

Egipt to bez wątpienia kraj o niesamowitym dziedzictwie kulturowym – i nie tylko, bowiem i przyroda tego kraju, chociaż nieprzyjazna człowiekowi w znacznej części, jest jednak piękna.

W trakcie wakacji nad Nilem warto odwiedzić Pustynię Zachodnią. To naprawdę wyjątkowy region, który skrywa wiele atrakcji.

Prawdziwy Egipt na Pustyni Zachodniej

Pustynia Zachodnia to w zasadzie egipska część Pustyni Libijskiej. To bardzo specyficzny region Egiptu. Z jednej strony znajdziecie tu wiele luksusowych kurortów, w których z pewnością wypoczniecie, ale raczej nie poznacie indywidualnego charakteru tego kraju i jego kultury. Dlatego też warto zapuścić się w te autentyczne rejony – a zorganizowanie takiej wycieczki z pewnością nie będzie trudne.

Poszczególne obszary Pustyni Zachodniej są bowiem bardzo popularnym celem wypraw, także samych Egipcjan – a przecież żadna atrakcja turystyczna nie może otrzymać lepszej rekomendacji niż zainteresowanie miejscowych. Najtańsze połączenia lotnicze zarezerwujecie natomiast na Tanich lotach do Egiptu.

Biała Pustynia Al-Farafira

Aby przekonać się, jak niesamowicie różnorodny może być pustynny egipski krajobraz, warto jest odwiedzić Pustynie Białą i Czarną. Pierwsza z nich, Al-Farafra lub, jak nazywają ją miejscowi, Sahara el Beyda, to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym Egipcie, a przez podróżników z całego świata uznawane jest za prawdziwy cud.

Z czego to wynika? Otóż w niczym nie przypomina ono pustyni, można za to porównać je do lodowcowego krajobrazu Islandii. Chociaż w ciągu dnia w wakacje temperatury mogą przekraczać tu 40 stopni! Wrażenie to bierze się z bardzo specyficznego ukształtowania skał, żłobionych przez wiatr przez tysiące lat.

Przez położenie w niecce piasek został stąd wywiany, a wichury zaczęły drążyć i polerować skały. W ten sposób powstały wysokie skalne „grzyby” – taki bowiem kształt otrzymały w wyniku tego procesu ogromne kamienie. Mają one śnieżnobiały kolor, co szczególnie w ostrym słońcu lub w blasku księżyca przypomina właśnie barwę lodowej pokrywy. Teren jest tak wartościowy, że utworzono tu park narodowy.

Brunatne kolory Pustyni Czarnej

Zupełnie inaczej prezentuje się Czarna Pustynia. Położona jest w niedużym oddaleniu na północ od Al-Farafiry. Cechuje ją spora ilość wzniesień. Ziemia wygląda tu na spaloną – piasek i kamienie pokrywające grunt są w brunatnych kolorach. Góry otoczone są natomiast dużymi czarnymi skałami, które mogą przypominać węgiel.

Skąd taki krajobraz? Otóż powstał on na skutek wybuchu wulkanów, po których „pamiątką” są właśnie liczne wzniesienia – w rzeczywistości to dawne kratery. Najwyższe z nich to English Mountain. Warto wdrapać się na nie, ponieważ z góry można podziwiać niesamowitą panoramę okolicy, sięgającą daleko poza pierwsze wydmy.

Poznajcie piękny Egipt     

Warto pamiętać, że pustynie to nie jedyne atrakcje tej części Egiptu. To fantastyczne skarby przyrody, a podobnych krajobrazów nie można ujrzeć nigdzie indziej. Znajdziecie tu jednak także niesamowite zabytki – grobowce i świątynie, a także wspaniałe znaleziska ze stanowisk archeologicznych, które umiejscowione są w licznych muzeach.

Świetnym pomysłem będzie również wycieczka do niektórych oaz, ponieważ często mają one zupełnie inny charakter niż Egipt, który zna się w wybrzeża i luksusowych kurortów. A ich kultura, sztuka i rękodzieło sprawią, że długo będziecie wspominać taką podróż.

 

Więcej: