Turyn – zimowa stolica Europy!

Turyn to niezwykłe miasto – zachwyca wspaniałymi zabytkami, kojarzy się także ze słynną Fabryką Fiata, lecz co najważniejsze to prawdziwa narciarska stolica Europy.

Jeśli jeszcze zastanawiacie się gdzie wybrać się na zimowe wakacje, rozważcie wypad do Turynu – to prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa, a co więcej możecie sporo zyskać wybierając tanie loty do Turynu Smart Connection. Koszty podróży będą o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnych lotów, a dodatkowo będziecie mieli okazję by po drodze zwiedzić jedno z głównych europejskich miast.

Via Lattea, czyli słynna Droga Mleczna

Via Lattea to jeden z dwóch regionów narciarskich w okolicy Turynu. Jest trzecim do co wielkości narciarskim terenem we Włoszech i rozciąga się na wysokości od 1360 m do 2823 m n.p.m. Położony jest w dolinie Chisone, zaledwie 84 km od Turynu i niespełna 20 km od granicy z Francją. To wyjątkowy raj dla miłośników sportów zimowych – czeka tu nas Was aż 400 km tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu zaawansowania, co oznacza, że każdy może skorzystać z uroków alpejskich stoków.

Wszystkiego dopełnia bardzo dobra infrastruktura, niemal 90 nowoczesnych wyciągów narciarskich oraz przede wszystkim malownicze widoki na panoramę górskich szczytów. Droga Mleczna, o której mowa to nic innego jak 7 połączonych ze sobą stacji narciarskich, są to: Sestriere, Sauze d'Oulx, Pragelato, Sansicaro, Cesana, Calviere i francuska stacja Montgenevre, z których rozciąga się ponad 200 różnych tras.

Sezon zimowy jest dość długi, bo zaczyna się już w listopadzie i trwa nawet do maja, a Via Lattea znajduje się na pięknym i urozmaiconym terenie, dlatego zadowoli najbardziej wymagających narciarzy jak również tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem. Dzięki tak sprzyjającym warunkom jak klimat i wysokie położenie z łatwością znajdziecie tanie połączenia i liczne promocje na początku i na końcu sezonu narciarskiego bez rezygnowania z idealnej pogody.

Sestriere i Souze d’Oulx jako główne ośrodki narciarskie w Via Lettea

Sestriere znajduje się na przełęczy, na wysokości 2035 m n.p.m. w samym centrum Via Lattea. Tutejsze trasy należą do najmniej zatłoczonych, a jednocześnie najbardziej słonecznych w całych Alpach. Najbardziej znaną drogą Sestriere jest Super Slalom –przeznaczona dla najbardziej wytrwałych i nieznużonych miłośników sportów zimowych, którzy nie chcą uciekać ze stoku o zachodzie słońca. Jeżeli wolicie wieczorne szusowanie zamiast filiżanki wyśmienitej turyńskiej czekolady, wybierzcie właśnie to miejsce. Także snowboardziści znajdą coś dla siebie, choćby w Snow Parku, który oferuje mnóstwo atrakcji.

W Sauze d’Olux tras jest tak wiele, że każdego dnia można jeździć innym szlakiem. Ich jakość jest znakomita – stoki są na bieżąco dośnieżane przez kilkaset armatek śnieżnych, a trasy są długie i przeznaczone dla narciarzy o każdym stopniu zaawansowania. Prawdziwi wyjadacze będą pod wrażeniem stoku łączącego Sises z Apettą oraz zjazdu z Sises do doliny Rogonosa i Argentera. Także narciarze biegowi będą zachwyceni trasami biegnącymi wśród lasów Val Troncea. Sauze d’Olux w sumie rozciąga się od płaskowyżu Col Basset, przez alpejski szczyt Moncrons po malownicze szlaki wiodące przez iglaste lasy i wioski położone wysoko w górach – nic dziwnego, że jest to jeden z najważniejszych ośrodków Via Lattea.

Ośrodek narciarski Bardonecchia

Bardonecchia jest drugim najważniejszym ośrodkiem narciarskim w piemonckiej prowincji Turyn. To zdecydowanie jeden z piękniejszych alpejskich zakątków – wspaniałe szczyty górskie sięgające ponad 3500 metrów i zachwycające krajobrazy sprawią, że będziecie w myślach przywoływać te widoki jeszcze przez długi czas.

Tutejsze stoki zawsze zostały doskonale przygotowane. Bardonecchia leży w pięknej dolinie Val di Sausa, przez którą prowadzą malownicze szlaki narciarskie o długości ponad 100 km przeznaczone zarówno dla początkujących, jak również dla zaawansowanych narciarzy. Ci, którzy lubią wyzwania znajdą wiele miejsc do jazdy poza wyznaczonymi trasami na wysokości ponad 2500 metrów. Wokół Bardonecchia znajdą się też miejsca dla amatorów narciarstwa biegowego: Plan del Colle z trasami o długości około 11 km oraz Valle Stretta licząca w sumie 10 km tras

Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Obszar Bardonecchia zasłynął głównie dzięki pierwszym włoskim mistrzostwom świata jakie odbyły się w 1909 roku. Jakość miejsca potwierdza fakt, że również obecnie organizuje się tu mistrzostwa – np. w 2006 roku Igrzyska Olimpijskie. Ta olimpiada odbywała się także w Via Lettea. Słynna Droga Mleczna znana jest także z organizacji Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim. Dzięki temu obszar zyskał światową renomę i obecnie może poszczycić się jednymi z najlepszych tras narciarskich w całej Europie.

Owe igrzyska nie pozostały bez znaczenia dla Polski – Tomasz Sikora wywalczył srebrny medal w biathlonie, a z brązem zdobytym w biegu narciarskim na 30 km wróciła do kraju Justyna Kowalczyk.Warto wiedzieć, że do organizacji XX Igrzysk Olimpijskich kandydowało sześć miast, w tym Zakopane, jednak ostatecznie, już w pierwszej turze głosowania zwyciężyło włoskie miasto Turyn.

Skipassy – czyli ile kosztuje przyjemność szusowania po turyńskich stokach?

Jeśli chcielibyście skorzystać z tras i ośrodków narciarskich na obszarze Bardonecchia warto zapoznać się z tutejszymi cenami karnetów. Za jednodniowy skipass należy zapłacić około 35 €, a dokupując 2 kolejne dni trzeba dopłacić ok 64 €. Pół dnia szusowania po tutejszych stokach, czyli od rana do godziny 13:00 lub od godziny 13:00 do wieczora kosztuje około 25 €.

Oczywiście najbardziej opłaca się wykupić kilkudniowe skipassy: tygodniowy to koszt rzędu 200€ w najwyższym sezonie, poza szczytem około 160 €. Jeśli chodzi o Via Lattea to ceny w sezonie kształtują się podobnie: za karnet całodniowy zapłacicie ok 36 €, za pół dnia 26 €, za 2 dni – 70 €, a za tydzień 215 €. Powyższe skipassy uprawniają odpowiednio do przejazdu wszystkimi trasami narciarskimi w danym obszarze. Na początku i pod koniec sezonu można skorzystać z promocji, albo znaleźć hotel, który oferuje skipass w cenie noclegu.

 

Więcej: