Santorini – piękna i wyjątkowa grecka wyspa

Santorini to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych greckich wysp, o czym świadczy już choćby to, że wśród turystów kraj reklamuje się zdjęciami pochodzącymi właśnie z niej. Urocze miasteczka, piękne plaże i doskonałe wino to jej niekwestionowane atuty.

Intrygujące pochodzenie Santorini

Chociaż na zdjęciach rzadko kiedy to widać, Santorini prezentuje się nieco inaczej można by wyobrażać sobie flagową wakacyjną wyspę. Wystarczy przyjrzeć się tutejszym wybrzeżom, by się o tym przekonać. Plaże są naprawdę piękne, ale nie śnieżnobiałe i piaszczyste.

Chociaż większość pokryta jest piaskiem, jest on w dość nietypowych barwach – brunatnych, bordowych lub brązowych. Robi to naprawdę ogromne wrażenie i przypomina nieco „ogniste” wyspy Kanarów. Jest to związane z wulkanicznym pochodzeniem Santorini, a erupcje lawy ukształtowały nie tylko ją, ale cały archipelag pobliskich niewielkich wysepek.

Dzięki takiej przeszłości geologicznej na Santorini można cieszyć się naprawdę niesamowitymi krajobrazami. Wysokie skały i klify, na których rozsiane są nieduże, ale malownicze miasteczka sprawiają, że tutejsze panoramy nie mają sobie równych w całej Grecji.

Zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni przyznają zresztą, że Santorini to najlepsze na świecie miejsce, by podziwiać zachody i wschody Słońca. Są tak piękne, że regularnie wpisuje się je na listy najciekawszych atrakcji na wyspie – ale nie dlatego, że nie ma tu wielu rozrywek, lecz ponieważ pozostawiają one niezatarte wspomnienia.

W poszukiwaniu antycznych greckich śladów

Również Santorini, podobnie jak reszta Grecja, ma bogatą i ciekawą przeszłość, ze wspaniałym antykiem na czele. Wyprawa w poszukiwaniu śladów starożytności to wspaniały pomysł na rodzinne wakacje na wyspie. Warto odwiedzić Aktorini, gdzie mieści się niezwykle ciekawe stanowisko archeologiczne.

Przez wiele lat było ono zamknięte, ale na szczęście kilka lat temu otwarto je na nowo dla zwiedzających i od tej pory co roku ściąga tysiące podróżników. Co interesujące, pierwsze prace zaczęto tu prowadzić tu jeszcze w XIX wieku, dzięki czemu dziś można zrekonstruować całkiem sporo faktów z przeszłości Santorini.

Okazuje się, że przed Aktorini istniały tu dwa ośrodki miejskie, które zostały zniszczone w wyniku wybuchu wulkanu i trzęsienia ziemi. Ze względu na to, że miasteczko znajduje się w strategicznym komunikacyjnie punkcie, od tysiącleci fantastycznie się rozwijało, a ślady tej bogatej kultury można obejrzeć na stanowisku oraz w muzeum.

Muzeum Archeologiczne Santorini znajduje się w miejscowości Fira. Zebrane są tutaj eksponaty nie tylko z tej wyspy, ale z całych Cykladów. Wśród eksponatów znajdziecie zarówno sztukę, jak i przedmioty użytkowe. Galeria jest warta uwagi także ze względu na świetne przygotowanie – ekspozycja jest profesjonalnie opracowana i opisana, tak by podróżnicy mogli dowiedzieć się tutaj jak najwięcej.

Fira i inne greckie miasteczka

Na Santorini znajdziecie kilka przepięknych miasteczek – właśnie stąd pochodzą te słynne pocztówki i fotografie. Odwiedźcie na przykład miejscowości Oia, Fira czy Firostefani. Wszystkie są bardzo kameralne, położone na wysokich klifach na brzegiem morza.

Chociaż mają tradycyjny charakter, zapewniają jednak na tyle rozwiniętą bazę turystyczną, by zagwarantować podróżnikom komfortowe wakacje. Restauracje z lokalną kuchnią, klimatyczne tawerny i winiarnie z trunkami z miejscowych winnic pozwolą Wam przyjemnie wypocząć i nabrać sił do zwiedzania wyspy.

Kiedy zwiedza się miasteczka Santorini, od razu rzuca się w oczy to, że tutejsza architektura jest nietypowa nie tylko jak na Grecję, ale nawet wszystkie wybrzeża Morza Śródziemnego. Białe domki z okrągłymi, błękitnymi dachami prezentują się naprawdę pięknie, a w dodatku okazują się bardzo praktyczne i świetnie rozwiązujące wszystkie ewentualne problemy związane z tutejszym klimatem – dzięki temu wewnątrz jest chłodno i nie trzeba obawiać się owadów. Dla podróżników najważniejsze jest jednak to, że nieduże budyneczki, znajdujące się przy wąskich brukowanych uliczkach, oraz niewielkie kapliczki sprawiają, że jest tu malowniczo i romantycznie.

Jeżeli chcielibyście odwiedzić Santorini, bilety lotnicze w najlepszej cenie zarezerwujecie na Tanich lotach do Thiry.

 

 

Więcej: