Boka Kotorska i Meteory. Poznaj przyrodnicze skarby Bałkanów

Jeżeli nie możecie zdecydować się, w którym bałkańskim kraju spędzić wakacje, idealnym wyjściem wydaje się… odwiedzenie wszystkich. Jeżeli tylko czas na to pozwala, warto zorganizować sobie wycieczkę objazdową po półwyspie. Dla tych, którzy zdecydują się na taką formę spędzenia urlopu, mamy kilka propozycji miejsc, których nie można pominąć.

Boka Kotorska nad Morzem Adriatyckim

Czarnogóra to jeden z tych wciąż nieodkrytych krajów bałkańskich. Niesłusznie, bo miejsca takie jak Zatoka Kotorska trzeba choć raz w życiu zobaczyć. Znajduje się ona nad Morzem Adriatyckim iskłada z czterech mniejszych zatok, które układają się w językowaty kształt przywodzący na myśl norweskie fiordy.

Nad zatoką leżą malownicze miasteczka otoczone zabytkowymi murami. Najsłynniejsze to Kotor i Perast oraz antyczne Risan. Każde z nich wartoodwiedzić i wyruszyć na spacer wąskimi uliczkami, podziwiać XII-wieczne cerkwie, kościoły, pałace i bramy. Pomiędzy miejscowościami Kamenari a Lepetane działa przeprawa promowa, którą bezpłatnie można przepłynąć z jednej strony zatoki na drugą.

Piękno Jezioro Szkoderskie 

Leżące na pograniczu Czarnogóry i Albanii Jezioro Szkoderskie to największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim. Jest miejscem, w którym żyją liczne gatunki ptaków, w tym pelikany, które gniazdują jedynie w kilku miejscach Europy. Z tego powodu utworzono na tym terenie park narodowy.

Na jeziorze znajdują się wyspy, na których można podziwiać zabytkowe klasztory prawosławne. Jeden z nich, Monaster Starčeva Gorica jeszcze w 2010 roku był zamieszkany przez ostatniego mnicha.

Warto wybrać się w rejs łódką, którą można wypożyczyć w niemal każdej rybackiej wiosce. Widoki na urozmaiconą linię brzegową pokrytą zatoczkami, półwyspami i klimatycznymi miasteczkami, zwłaszcza przy zachodzie słońca, są zachwycające i zapadają w pamięć na długo.

Jezioro Ochrydzkie - najstarsze jezioro Europy

Wyprawa nad najstarsze jezioro Europy to niezapominane przeżycie. Jezioro razem z leżącą przy jego brzegu Ochrydą zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Od grudnia do lutego nad jego brzegiem można spotkać zimujące tu rzadkie ptaki wodne: hełmiatkę, gągola i kormorana. Jednak największą atrakcją tego miejsca są średniowieczne zabytki: położone na brzegach jezioraśredniowieczna twierdza cara Samuela, liczne cerkwie i klasztory, w tym najokazalszy klasztor św. Nauma,. Będąc w okolicy, nie sposób pominąć zabytkowego centrum Ochrydy, zwłaszcza cerkwi św. Zofii, w której zachowały się freski z XI w.

Jeziora Plitwickie pośród bukowych lasów 

Jeziora Plitwickie tworzą najbardziej znany park narodowy Chorwacji. Jeziora krasowe i wielkie wodospady przyciągają tu turystów z całego świata. Wytyczone ścieżki pozwalają na nawet dziewięciogodzinne spacerowanie po tym rozległym terenie, choć można wybrać krótsze trasy.

Chętni mogą przepłynąć łódką największe jezioro albo przejść po kładkach znajdujących się na mniejszych zbiornikach. Czaru całemu miejscu dodaje otoczenie: jeziora znajdują się pośród bukowych lasów, w których mieszkają rysie, wydry, sarny a także różne gatunki ptaków: bociany, dzięcioły czy orły. Można łatwo się tu dostać dzięki tanim lotom do Chorwacji.

Syri i Kalter - cud natury

W albańskich górach kryje się podwodne źródło, którego nazwa w tłumaczeniu znaczy "błękitne oko". Nazwa jest uzasadniona: woda w środkowej części ma ciemny, prawie granatowy kolor, a przy brzegach – tam, gdzie jest płytsza – biały.

Średnia temperatura wody wyrzucanej z ogromną siłą wynosi 10°C, dlatego niewielu śmiałków decyduje się na kąpiel. Popularną zabawą odwiedzających to miejsce jest za to wrzucanie do źródła kamieni i obserwowanie, jak po chwili wracają na powierzchnię.

Piękny Kanion Uvac

Przejeżdżając przez Serbię, po prostu trzeba zatrzymać się w rezerwacie przyrody obejmującym meandry rzeki Uvac, otoczonej przez skaliste brzegi i górzysty teren.

W latach 60. wybudowano tu zaporę, przez co zalano częściowo kanion rzeki i utworzono sztuczne jezioro. Obecnie występuje w nim 11 gatunków ryb, a w okolicy przebywa wiele gatunków ptaków. Wybudowany niedaleko punkt widokowy pozwala podziwiać ten niespotykany widok z góry. Warto też skorzystać z propozycji miejscowych przewodników i udać się na wycieczkę łodzią po jeziorze. Widoki zarówno z góry, jak i z perspektywy wody są niepowtarzalne.

Davolja Varoš, czyli Miasto Diabła

Miasto Diabła – tak nazywa się kraina w południowej Serbii. Jest charakterystyczna dzięki zbiorowisku skalnych strzelistych wież różniących się kształtem i wielkością. Niezwykłe figury osiągające do 15 metrów wysokości powstały na skutek erozji, która zaszła tu miliony lat temu.

Powstanie krainy jest związane z wieloma legendami. Mieszkańcy wierzą, że znikające co pewien czas wieże to nie wynik procesów geologicznych, ale efekt walk diabłów o władzę. Tajemniczą atmosferę panującą na tym terenie,potęgują też niezwykłe dźwięki wiatru szumiącego między skałami. U stóp kamiennych kominów biją dwa źródła: davoljavoda, czyli diabelska woda orazcrvenovrelo, czyli czerwone źródło, którego woda faktycznie ma czerwone zabarwienie.

Pasmo górskie Piryn

Piryn to pasmo górskie w południowo-zachodniej Bułgarii. Znajduje się tu drugi najwyższy szczyt w kraju, Wichren (2914 m n.p.m.). To idealne miejsce dla zwolenników górskich wędrówek.

Jednak poza szczytami warto przyjrzeć się krystalicznie czystym jeziorom i licznym bijącym tu źródłom mineralnym. Wśród unikalnych gatunków roślin wyróżnia się sosna Bajkuszewa – pomnik przyrody, który ma prawdopodobnie ponad 1300 lat. Ciekawą atrakcją są także powstałe w wyniku erozji piramidy melnickie – naturalne rzeźby z piaskowca.

Niesamowite Meteory

Nie wszyscy o tym pamiętają, ale Bałkany to także Grecja. W tym kraju z pewnością warto odwiedzić Meteory – masyw skalny u podnóża gór Pindos. Skały mają kształty maczug i szpikulców, a ich wysokość dochodzi do 540 m n.p.m.

Jednak największą atrakcją stanowią usytuowany na szczytach zespół monastyrów – prawosławnych klasztorów. Został założony w XIV wieku i oryginalnie składał się z 24 budynków. Współcześnie tylko sześć klasztorów jest zamieszkałych przez zakonników i zakonnice. Część udostępniona jest dla zwiedzających, można wejść do nich po schodach i pomostach, które zastąpiły liny, którymi dawniej wciągano do monastyrów wszystkie niezbędne mieszkańcom do życia materiały.

 

Więcej: