Bajkowe podróże. Wakacje w krainie baśni

Kto nie chciałby cofnąć się chwilę do czasów, kiedy był dzieckiem? A może marzycie o tym, by pokazać swoim dzieciom to, co było nieodłącznym elementem waszego dzieciństwa?

Oto kilka wspaniałych miejsc, w których przeniesiecie się do świata bajek:

Wioska Smerfów w Hiszpanii

Kto nie pamięta uroczych niebieskich ludków, które zawsze znajdowały sposób, by uciec pokracznemu Gargamelowi? Niewielu jednak kojarzy, że smerfy na początku były belgijskim komiksem. W poszukiwaniu niebieskich przyjaciół należy udać się do Brukseli. Każdy szanujący się sklep z czekoladą ma praliny w kształcie Papy Smerfa, Smerfetki czy Śpiocha. Polecamy wizytę w Muzeum Komiksu – świetna frajda dla młodszych i tych dorosłych już dzieci. Możecie też poszukać ich na ulicy Smerfowej. Jednak autentyczna wioska smerfów znajduje się w… Hiszpanii!

Júzcar za namową Sony postanowiło przemalować wszystkie budynki na błękitno i urządzić tam prawdziwy smerfny świat.

Park rozrywki w Dolinie Muminków

W niewielkim miasteczku Naantali w Finlandii znajduje się jedno z najpiękniejszych, najbardziej melancholijnych i wytęsknionych miejsc dzieciństwa – Dolina Muminków. Ale żeby nie było nudno i smutno, otworzono tam park rozrywki, w którym dzieci się wyszaleją, a dorośli mogą rozpoznawać kolejne miejsca: dom Muminka czy most, na którym siadał Włóczykij. Nie obędzie się bez przebranych za postacie z bajki animatorów i mnóstwa słodkich pamiątek.

Czy to Hogwart? Prawie...

Gdzie szukać śladów czarodziejów? Oczywiście należy zacząć od peronu 9 i ¾ na King’s Cross. To stąd właśnie Harry ruszył do szkoły magii. Kultową już serię książek Rowling upamiętnia rzeźba znikającego w filarze wózka bagażowego. Nie trzeba wspominać, że to miejsce równie chętnie fotografowane jak Big Ben.

Można zajrzeć na Leadenhall Market, czyli filmową Ulicę Pokątną, lub Cecil Court, która była pierwowzorem tej książkowej. Oczywiście tropienie Harry’ego nie byłoby pełne bez wizyty w Warner Bros Studio London i w Oxfordzie, gdzie kręcono sporą część zdjęć (może znajdziecie Wielką Salę?). Warto też wybrać się na wycieczkę do zamku będącego filmowym Hogwartem – Alnwick. Nie zdziwcie się jednak surowym wyglądem – większość wież Hogwartu była jednak efektem specjalnym. Sprawdźcie więc ofertę City Break Londyn.

Disneyland dla całej rodziny

Disneyland nie mógłby nie znaleźć się na tej liście. O wymarzona wycieczka dla wielu dzieci i choć nie należy do najtańszych, to zabawa jest niezapomniana. Dzieciaki mają do dyspozycji mnóstwo atrakcji dostosowanych do wieku – są karuzele dla dwu-, trzy-latków, ale nie zabraknie kolejek dla nastolatków. Disneyland jest ponadto doskonale przygotowany do potrzeb rodzin – są toalety z przewijakami, mnóstwo stoisk z jedzeniem i pokazów, które przyciągną uwagę nawet najbardziej rozbieganych maluchów.

Animowana Japonia

"Czarodziejki z Księżyca"? "Dragon Ball"? "Kapitan Tsubasa"? – w polskiej telewizji japońskie bajki pojawiały się jeszcze w latach 80. Przecież nawet animowana wersja Muminków pochodzi z Kraju Kwitnącej Wyspy. Zabranie dziecka w tak długą podróż mimo wszystko może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Dzieciakom i nastolatką zakochanym w robotach i kosmosie spodoba się Gundam Front Tokyo, wystawa na 7. piętrze DiverCity Tokyo Plaza. Polecamy także Muzuem Studia Ghibli, które odpowiada za najpiękniejsze japońskie animacje: Grobowiec Świetlików, Spirted Away czy Latający zamek Hauru. To naprawdę wartościowe historie pokazujące siłę przyjaźni, prawdomówności i odwagi. Działa też Tokyo Anime Center, w którym znajdziecie sporo gier. Otaku, czyli prawdziwi fani, będą w raju, a i pozostali znajdą coś dla siebie.

 

Więcej: