Poznaj piękne parki narodowe Czarnogóry!

Tęsknisz za wypoczynkiem na łonie natury? Czarnogóra ma coś w sam raz dla Ciebie!

Pięć parków narodowych, zajmujących około 10% powierzchni kraju, to prawdziwy raj dla wielbicieli górskich wędrówek, dzikiej przyrody i widoków zapierających dech w piersiach.

Piękny Park Narodowy Durmitor

W języku celtyckim jego nazwa oznacza rzekę spływającą z gór. Park Narodowy Durmitor zajmuje najwyższy masyw Gór Dynarskich między dolinami rzek Tary i Pivy, i bije wszelkie przyrodnicze rekordy. Tu znajdują się najgłębszy w Europie kanion rzeki, najdłuższa na terenie dawnej Jugosławii jaskinia, 18 polodowcowych jezior o szafirowych wodach i aż 23 szczyty przekraczające wysokość 2300 metrów n.p.m. Zbocza wapiennych gór gęsto porastają sosnowe i świerkowe bory – schronienie wielu zagrożonych wyginięciem zwierząt, w tym ponad 160 gatunków ptaków. Nic dziwnego, że od 1980 roku Park Narodowy Durmitor znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Wspaniałe widoki to jednak nie wszystko. Pobliskie miasteczko Žabljak, zimowa stolica Czarnogóry, to doskonała baza wypadowa dla miłośników narciarstwa, wspinaczki, wędkarstwa oraz pieszych i rowerowych wycieczek. Szlaki górskie są dobrze oznakowane, ale ze względu na dzikość okolicy i brak zabezpieczeń warto wynająć przewodnika. Najodważniejsi mogą wybrać się na spływ niepokorną rzeką Tarą, któremu towarzyszy oszałamiający widok na strome ściany kanionu i zdumiewająco błękitne wody. Do Parku Narodowego Durmitor łatwo dojedziesz samochodem lub busem z miejscowości Pljevlja lub z samej Podgoricy.

Wielkie Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie mieści się na granicy Czarnogóry i Albanii, i jest największym akwenem śródlądowym na Półwyspie Bałkańskim. Nie jest to jedyny powód, dla którego warto odwiedzić te okolice. Wokół znajduje się największy w kraju park narodowy z licznymi zatoczkami i rozlewiskami, na których mieszka aż 270 gatunków ptaków (w tym ostatnie w Europie pelikany). Na jeziorze zobaczycie malownicze wysepki z ruinami zamków i klasztorów, które można podziwiać podczas rejsu łodzią. Jednak nie tylko ornitolodzy i historycy poczują się tu jak w raju – Jezioro Szkoderskie to także wymarzone miejsce dla amatorów kąpieli słonecznych i wędkarstwa (ponad 50 gatunków ryb). Najłatwiej dojechać nad nie koleją lub autostradą z Podgoricy. Szczególnie polecamy trasę wzdłuż jego południowego brzegu. Niezapomniane widoki gwarantowane!

Tajemnicze mgły w Parku Narodowym Lovćen

Park Narodowy Lovćen jest dla mieszkańców Czarnogóry tym, czym dla Amerykanów Statua Wolności. Tu, na wysokości prawie 1700 metrów n.p.m. mieści się mauzoleum władcy i największego czarnogórskiego poety Petara Petrovića Njegoša. Nie pozwólcie, by zraziła was konieczność wspinaczki – ze szczytu rozciąga się niezapomniany widok, szczególnie rano, kiedy surowe, skaliste zbocza Gór Dynarskich spowijają tajemnicze mgły. Co więcej, nietypowe położenie na granicy morza i lądu stworzyło jedyny w swoim rodzaju mikroklimat, dzięki któremu w Parku Narodowym Lovćen zadomowiło się prawie 2000 gatunków roślin. Dojechać do niego można samochodem lub autobusem z miast Cetinje, Bar, Budva i Podgorica.

Niepozorna Biogradska Gora

Ten najmniejszy z parków narodowych Czarnogóry aż prosi się o przypomnienie, że pozory mylą. Na powierzchni mniejszej niż 6 hektarów znajdują się wspaniałe dziewicze lasy z drzewami liczącymi sobie ponad 500 lat, gigantyczne szczyty górskie oraz jeziora polodowcowe o wodach ciemnych jak atrament. To wyśmienite miejsce dla amatorów wędkarstwa i górskich wędrówek. Tu i ówdzie zachowała się nawet tradycyjna architektura bałkańskiej wsi, w tym oryginalne szałasy pasterskie zwane katun. Latem na zboczach gór wciąż można spotkać pasterzy wypasających owce.

Do Parku Narodowego Biogradska Gora najłatwiej dojechać samochodem, busem lub taksówką z pobliskich miasteczek Kolašin i Mojkovac.

Park Narodowy Prokletije

Prokletije oznacza po serbsku „przeklęte”, ale nie pozwólcie, by to zniechęciło Was do odwiedzenia najmłodszego parku narodowego Czarnogóry. Utworzony w 2009 roku, obejmuje część Gór Północnoalbańskich z najwyższym w kraju szczytem górskim – Zlą Kolatą wznoszącą się na 2534 metry n.p.m. Głębokie kaniony, skaliste zbocza i ciemnoniebieskie jeziora polodowcowe są domem dla wielu unikalnych gatunków roślin i zwierząt, w tym aż 140 rodzajów motyli. To miejsce dla prawdziwych odkrywców – dzikie, niedostępne, o surowym krajobrazie budzącym jednocześnie lęk i fascynację.

Jeśli więc masz ochotę na wypoczynek wśród potężnych gór i dziewiczych lasów, ale nie chcesz rezygnować z przyjemności, jakie oferuje wybrzeże Morza Śródziemnego, sprawdź tanie loty do Czarnogóry.

Więcej: