Najlepsze atrakcje Niemiec dla najmłodszych

Wyjazd z dziećmi wymaga odpowiednich przygotowań. Chodzi nie tylko o spakowanie odpowiedniej liczby ubrań na zmianę, zabawek i książeczek, lecz także o zaplanowanie wyjazdu i wybór miejsc, które warto zobaczyć i które są przyjazne najmłodszym. Z naszą listą dziesięciu atrakcji dla dzieci łatwiej będzie zaplanować wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów.

Europa-Park w Rust

To największy park rozrywki w Europie. Składa się z piętnastu stref tematycznych. Trzynaście odpowiada poszczególnym europejskim państwom: znajdują się tu kopie najważniejszych zabytków i atrakcji, a różnorakie pokazy przybliżają tradycje kulturalne i kulinarne. Nie brakuje także kolejek górskich i karuzel. W niemieckiej części warto wsiąść do Vintage car – zabytkowej kolejki, zaś w części greckiej udać się do tamtejszej tawerny. Pozostałe strefy to Kraj Artura i Świat dzieci. Obie przeznaczone są dla najmłodszych. W pierwszej dominuje stylistyka średniowiecznej legendy o okrągłym stole, w drugiej można wybrać się do świata bajek, wyruszyć w podróż samolotem zbudowanym wg szkiców Leonarda da Vinci albo pobawić się na zjeżdżalniach i ślizgawkach.

Legoland - marzenie każdego dziecka

Park w Günzburgu został podzielony na kilka części. Pierwsza to klasyczny park miniatur. Tu znajduje się największa budowla z klocków: kopia stadionu piłkarskiego Alianz Arena, a oprócz tego szwajcarskie zamki albo berlińska wieża telewizyjna. Kolejna pozwala na udział w safari i podróż wśród afrykańskich ssaków zbudowanych z LEGO, spływ łódką po dżungli, wizytę w parku linowym oraz krainie dinozaurów.

Trzecia strefa pozwala skorzystać z interaktywnych zasobów: można udać się w wycieczkę do podwodnego świata, zagrać na instrumentach muzycznych zbudowanych z lego albo przejechać się kolejką górską. Nie zabrakło także miejsca, w którym można obserwować rycerskie pojedynki, smoki i księżniczki. Wszystkie oczywiście z legendarnych klocków. Najłatwiej dostać się tu dzięki tanim lotom do Monachium, a stamtąd autobusem lub wynajętym samochodem do Günzburga.

Muzeum Techniki w Berlinie

To obowiązkowy punkt wizyty w Berlinie. Poszczególne części wystawy zaznajamiają z postępem techniki w kolejnych dziedzinach. Ogromne wrażenie na dzieciach i dorosłych robią oryginalne eksponaty: XIX-wieczne lokomotywy, pierwsze samoloty czy maszyny do pisania. Żadne z nich nie są ogrodzone, można do nich wejść, dotykać, sprawdzać, jak działają. Przy muzeum działa Science Center Spectrum – centrum nauki, w którym dzieci zachęcane są do samodzielnego eksperymentowania. Mogą sprawdzić, jak tworzą się pioruny, jakie mechanizmy rządzą poszczególnymi zmysłami albo jak działa grawitacja.

Niemiecki SeaLife & AquaDom

W ogromnych akwariach można obserwować różnorodność fauny poszczególnych rodzajów wód: mórz, jezior, rzek, oceanów. Z bliska możemy przyjrzeć się rybiej ikrze, przeanalizować skomplikowany sposób poruszana się meduz, zachwycić różnorodnością morskich stworzeń: od konika morskiego po rekina. Nie można pominąć największej atrakcji – ogromnego cylindrycznego akwarium, którego wnętrze podziwia się podczas jazdy dwupiętrową windą. Nietrudno odnieść wrażenie, że znajdujemy się na dnie oceanu.

Muzeum Gier Komputerowych w Berlinie

Wbrew nazwie znajdziemy tam nie tylko gry komputerowe, lecz także wideo, stare konsole, a nawet… pierwsze wydania czasopism poświęconych tematyce komputerowej. Wystawa prezentuje historię powstania tej gałęzi rozrywki, najważniejsze jednak, że zwiedzający mogą zagrać aż w 35 starych gier: tych kultowych i tych, o których mało kto dziś pamięta. Świetna propozycja zwłaszcza dla wybrednych nastolatków.

Muzeum Miniatur Wunderland w Hamburgu

Ta największa wystawa miniatur na świecie odtwarza najsłynniejsze miejsca naszego globu w pomniejszeniu. Większość z nich pokazywana jest w ruchu: z lotniska we Frankfurcie odlatują samoloty, w szwajcarskiej fabryce można obserwować proces wytwarzania czekolady, a nawet podejrzeć Supermana, wspinającego się po budynkach Gotham. Jednak największe wrażenie robi miniaturowa linia kolejowa: ma 13 km długości, jeździ po niej 1000 pociągów i 15000 wagonów.

Park Safari Serengeti Hodenhagen

Marzy Ci się wycieczka do Afryki? Park Safari Serengeti Hodenhagen to park zoologiczno-rozrywkowy, w którym – tak jak na prawdziwym safari – z samochodu lub autobusu można obserwować lwy, gnu, żyrafy, tygrysy, bawoły oraz strusie. Dzieci zachwycają się zwykle Światem Małp – częścią parku, w której żyje ponad dwieście małp, należących do 20 gatunków: od małych makaków po wielkie goryle. Nie można też pominąć jedynej w Europie hodowli słoni i nosorożców oraz wizyty na aqua safari: podróży łodzią po rzekach parku, która kończy się w objęciach King Konga. Na spragnionych innej rozrywki czekają trampoliny, zjeżdżalnie, park linowy i diabelski młyn.

Universum w Bremie

To jest stworzonym z myślą o dzieciach centrum nauki. To idealne miejsce dla tych spośród najmłodszych, które nieustannie pytają, jak działa świat. W Universum same mogą przeprowadzać eksperymenty i odpowiadać na swoje pytania. Wystawa jest podzielona na trzy części: dotyczące człowieka, ziemi i kosmosu. Interaktywne eksponaty pomagają rozwiązać ważne zagadki: jak działa układ kostny człowieka, dlaczego magnez przyciąga opiłki żelaza albo skąd bierze się tornado. W sali widowiskowej prezentowane są krótkie filmy, pokazy sztuk teatralnych i ciekawe wykłady.

Muzeum Czekolady w Kolonii

To jedna z najsmaczniejszych atrakcji Niemiec. Wystawa prezentuje historię kakao od czasów Majów i Azteków aż po współczesność. Można obejrzeć kolekcję porcelanowych i srebrnych naczyń, z których spożywano czekoladę oraz przejść się po palmiarni pełnej palm kakaowych. Z punktu widzenia dzieci najważniejszejest jednak to, że czekoladę można jeść: jednym z eksponatów jest miniatura fabryki czekolady, która produkuje małe tabliczki, rozdawane następnie zwiedzającym. Także trzymetrowe czekoladowe fontanny pozwalają na degustację.

Słodki sklep Haribo

To wymarzone miejsce dla wszystkich miłośników słodyczy. Najsłynniejsze żelki świata powstały w Bonn i to właśnie tutaj znajduje się sklep firmy. Na miejscu łatwo dostać zawrotu głowy – ogromna przestrzeń wypełniona jest po sufit żelkami w rozmaitych kształtach, smakach, kolorach i opakowaniach. Są najpopularniejsze misie, smerfy, serca, a nawet… głowy Ludwika van Beethovena, słynnego mieszkańca tej miejscowości. Ciężko wyjść z pustymi rękami tym bardziej, że tutejszy sklep to jedyne miejsce, w którym jest dostępnych tak wiele rodzajów tych słodyczy – części z nich nie można kupić nigdzie indziej.

 

Więcej: