Miejsca, w których poczujesz się jak na planie filmu science-fiction

Świat, który nas otacza pełen jest niespodzianek i miejsc, o których czasem nawet nie mamy pojęcia. Niektóre z nich wyglądają zupełnie tak, jakby pochodziły z innej planety, a tak naprawdę są na wyciągnięcie ręki. 

Cudów natury nie brakuje, a te które można dostrzec po drugiej stronie telewizora wcale nie są tak niedostępne jak się wydaje. 

Park Narodowy Timanfaya (Wyspy Kanaryjskie)

W Parku Narodowym Timanfaya na Lanzarote czekają Was iście księżycowe widoki. Ten wyjątkowy krajobraz jest zasługą potężnych erupcji, jakie miały miejsce w latach 1730-1736. Wówczas aktywnych było aż 300 kraterów, a wydobywająca się z nich lawa do dziś stanowi nierozerwalny element księżycowej scenerii wyspy.Wzgórzapokryte przeplatającymi się odcieniami żółci, czerwieni, brązów oraz czerni prezentują się nieziemsko – nic dziwnego, że miejsce wygląda jak z innej planety. Zobaczcie tanie loty na Wsypy Kanaryjskie i lećcie zobaczyć turkusowe jezioro Charco de los Clicos, które na tle czarnych wulkanicznych skał wygląda jak oaza koloru.

Gejzer Fly w Hualapai Valley (Nevada w USA)

Trudno uwierzyć, że taki cud natury znajduje się na ziemi – gejzer przypomina raczej tło z filmu science-fiction, a w rzeczywistości można go podziwiać w Hulapai Valley w stanie Nevada. Trzeba przyznać, że nie jest to jedynie naturalny wytwór, ponieważ spory udział w powstaniu gejzera miał człowiek. W 1916 roku, podczas poszukiwania wód gruntowych, wykopano studnię w zbiorniku wód geotermalnych. Woda wydostająca się z odwiertu w połączeniu z minerałami zaczęła tworzyć skałę, z której na wysokość 1,5 metra tryskają strumienie wody – widok nie z tej ziemi.

Góry Tianzi (Chiny)

Widoki na Góry Tianzi zapierają dech w piersi. Można tu podziwiać potężne szczyty sięgające ponad 1200 metrów n.p.m. i formacje skalneo najdziwniejszych kształtach. To skały pochodzenia wulkanicznego, a z uwagi na panującą wokół nich wilgoć często spowite są gęstą mgłą, co stanowi niebywale imponujący widok. Być może kojarzycie ten piękny górski krajobraz z kinowego hitu „Avatar”?

Jaskinie Waitomo (Nowa Zelandia)

Nowozelandzkie Jaskinie Waitomoto miejsce jedyne w swoim rodzaju. Przepięknie oświetlona grota olśniewa nieziemskim sklepieniem rozświetlonym przez tysiące błękitnych światełek. Co ciekawe, owe światełka nie mają nic wspólnego z prądem – są to malutkie larwy muchówki, które zwisając ze stropu na cieniutkiej pajęczyniewabią swoim naturalnym światłem pożywienie. Przechodząc przez progi jaskini można odnieść wrażenie, że wkracza się do innego świata.

Pamukkale (Turcja)

Prawdopodobnie każdy słyszał o tureckich wapiennych tarasach zwanych Pamukkale. To potężne naturalne kąpielisko, które nie tylko olśniewa widokiem, ale jego wody termalne posiadają wiele właściwości zdrowotnych. Podobno proces wytrącania węglanu wapnia, który pozostawia po sobie charakterystyczne białe nacieki trwa od 14 tysięcy lat, a położone obok uzdrowisko Hierapolis powstało już w czasach starożytnych.

Narodowy Park Geologiczny Zhangye Danxia (Chiny)

Wielobarwne warstwy skał, wysokie na kilkaset metrów klify oraz malownicze jaskinie, wąwozy i doliny – to właśnie niezwykły krajobraz Zhangye Danxia. Można tu dostrzec wszystkie kolory tęczy od czerwieni, przez żółcie i zielenie aż po intensywne fiolety, dzięki czemu poczujecie się jak w baśniowej krainie, a wszystko to za sprawą bogactwa minerałów, które nagromadziły się na tym obszarze przez długie lata.

Sceneria Zhangye Danxia najpiękniej prezentuje się w deszczu oraz podczas wschodu i zachodu słońca – wtedy kolory przybierają najbardziej intensywne odcienie.

Góra Roraima (Wenezuela)

Roraima to wyjątkowo oryginalny szczyt – majestatycznie wyrastająca spośród rozległych równin góra wygląda jak prawdziwy cud natury. Sprawia wrażenie jakby pochodziła z zupełnie innego świata, pewnie dlatego stanowiła inspirację dla powstania powieści Artura Conan-Doyle’a „Zaginiony Świat”. Roraima często bywa spowita gęstą mgłą, a to sprawia, że prezentuje się jeszcze bardziej tajemniczo.

Kryształowe jaskinie Naica (Meksyk)

Kryształowa Jaskinia w Naica, choć wyglądem raczej przypomina inną planetę, to tak naprawdępołożona jest w Meksyku. Znajdują się w niej olbrzymie kryształy selenitu sięgające nawet do 15 metrów długości. Temperatura panująca wewnątrz jest wręcz zabójcza i sięga nawet do 60°C.Niestety zwiedzanie miejsca jest surowo zabronione i dostęp do potężnych kryształów mają tylko naukowcy ze względu na ich ochronę, choć istnieje cień szansy, że pewnego dnia ogromne żelazne drzwi, które blokują dostęp do jaskini otworzą się także dla odwiedzających.

Miasteczko MosEspa (Tunezja)

Co powiecie na wizytę na planie filmu „Gwiezdne Wojny”? Tunezyjskie miasteczko MosEspa powstało w latach 70. specjalnie na potrzeby produkcji. Mimo że znajduje się na samym środku pustyni to stanowi sporą atrakcję turystyczną, a to za sprawą wspaniałych księżycowych krajobrazów, jakie je otaczają. Niestety po zakończeniu zdjęć do filmu zupełnie przestano dbać o wioskę, dlatego obecnie jest już mocno zniszczona, jednak nadal z łatwością można dostrzec podobieństwo pomiędzy rzeczywistością, a filmowymi scenami.

Kapadocja (Turcja)

Będąc w Turcji, grzechem byłoby nie zobaczyć jej największego skarbu – Kapadocji. Tamtejsze widoki sprawią, że poczujecie się jakbyście znaleźli się na odległej planecie. Swój wyjątkowy krajobraz zawdzięcza aktywności trzech wulkanów. Okolica jest naturalną rzeźbą w tufie. Dzięki żywiołom takim jak wiatry, deszcze czy śniegi, krajobraz ukształtowany przez tuf wciąż przechodzi metamorfozy, tworząc coraz to nowsze, ciekawe figury.

Dolina księżycowa (Chile)

Nazwa chilijskiej Doliny Księżycowej została nadana nie bez powodu. Na jej obszarze znajduje się mnóstwo wyjątkowych formacji skalnych wyrzeźbionych w naturalny sposób podczas erozji. Surowy krajobraz w szarobrązowej kolorystyce potrafi wywrzeć ogromne wrażenie – tu naprawdę można poczuć się jak na Księżycu! W dolinie znajduje się kilka punktów widokowych, a warto się na nie wspiąć, ponieważ krajobraz, szczególnie o zachodzie słońca, zapiera dech w piersi.

Wulkan Bromo (Indonezja)

Położony na indonezyjskiej wyspie Jawa, wulkan Bromo to zdecydowanie jedna z największych atrakcji w kraju. Pomimo, że wciąż jest czynny i istnieje realne zagrożenie wybuchem, to przyciąga tłumy turystów z całego świata. Nic w tym dziwnego, ponieważ wulkaniczna sceneria jest naprawdę zjawiskowa. Szczególnie piękne widoki można podziwiać o wschodzie słońca – majestatyczne wulkany spowite u podnóży w gęstej mgle tworzą iście księżycowy krajobraz.

Laponia (Finlandia)

Laponia to jedna z historycznych krain w Finlandii i choć króluje w niej mróz i śnieg, to jest po prostu przepiękna. Mówi się, że właśnie tutaj mieszka święty Mikołaj. Kto wie, może jest w tym ziarno prawdy, w końcu renifery ciągnące legendarne sanie świętego to największe bogactwo Laponii. Najpiękniejszy widok stanowią potężne rzeźby ze śniegu, które w rzeczywistości są ogromnymi drzewami pokrytymi białym puchem, a magiczna zorza polarna tworzy wyjątkowy spektakl światła na niebie.

Jaskinia lodowa w Parku Narodowym Skaftafell (Islandia)

Wnętrze jaskini lodowej w Skaftafellz pozoru wygląda dosyć zwyczajnie. Jednak przy odpowiednich warunkach, zazwyczaj podczas deszczu, który zmywa śnieg z powierzchni lodowca, przedzierające się przez warstwę lodu promienie słoneczne oświetlają wnętrze jaskini przepięknym błękitnym światłem. Widok jest niesamowity – spacerując po jej wnętrzu można odnieść wrażenie, że Ziemia to nie jedyna „błękitna planeta”.

 

Więcej: