Zadar vs Dubrovnik. Pojedynek na atrakcje

Aż trudno uwierzyć, że tak mały kraj jak Chorwacja kryje w sobie tak wiele skarbów. Niemal każde chorwackie miasto oferuje bogatą gamę atrakcji, dlatego niełatwo jest wybrać odpowiedni kierunek, by maksymalnie wykorzystać pobyt nad Adriatykiem.

Co powiecie na wycieczkę do Zadaru? Miasto pełne niespodzianek, nazywane po cichu małym Rzymem to prawdziwy skarbiec kultury wielu epok. Tutaj będziecie świadkami najpiękniejszych zachodów słońca, a morze zagra specjalnie dla Was na Organach Morskich. Dubrovnik za to odkryje przed Wam i nie tylko cenne zabytki malowniczego Starego Miasta. Pięknie prezentuje się także z perspektywy morza z widokiem na fantastyczny port – wszak nie bez powodu nazywany jest perłą Adriatyku. Jak więc rozstrzygnąć, które z miast zasługuje na większą uwagę?

Zadar – gdzie antyk łączy się z nowoczesnością

Zadar to miasto z burzliwą przeszłością. O ile większość miast bombardowanych w czasie II wojny światowej, nie może przeboleć utraty wielu zabytków, o tyle Zadar swoje… odzyskał. To właśnie wtedy odkryto historyczne oblicze miasta sprzed 3000 lat. Zadar oficjalnie założyli Rzymianie w na przełomie II i I wieku p.n.e. – wówczas nazywane było Jaderą i to wtedy powstały potężne mury obronne z basztami oraz bramami. Do dziś istnieje także starożytne forum oraz można rozpoznać charakterystyczny starożytny układ dróg na planie prostokąta, oparty na wzorze obozów rzymskich castrum romanum, przez które wiodły dwie główne ulice Cerda i Decamenus.

Możecie podziwiać także jedyne w swoim rodzaju zbiory w Muzeum Szkła Antycznego. Brzmi nieciekawie? To pomyślcie o tym, że jeszcze 200 lat temu na przeszklone okna czy naczynia ze szkła mogli pozwolić sobie raczej nieliczni. Szkło było niesamowicie cenne a jednocześnie kruche. To obowiązkowy punkt, ponieważ owe muzeum jest jedynym takim miejscem nie tylko w Chorwacji, ale i na całym świecie. Ale dość już historii, bowiem Zadar posiada też nieco bardziej nowoczesną odsłonę. Trudno nie zauważyć, a właściwie nie usłyszeć specyficznych odgłosów, jakie wydobywają się znad wybrzeża Adriatyku. To oczywiście słynne Organy Morskie, które są stosunkowo nową atrakcją w mieście. Zostały zbudowane w 2005 roku pod postacią kamiennych schodów częściowo zanurzonych w morskiej wodzie oraz kilkudziesięciu tub, przez które wydobywają się dźwięki wytwarzane przez fale morskie. Wraz ze zbliżającym się zachodem słońca koniecznie musicie zobaczyć Pozdrowienia dla słońca, czyli nietypowy, płaski pomnik w kształcie koła, nawiązujący do Układu Słonecznego. Jego wyjątkowość można dostrzec dopiero po zmroku, kiedy naładowana energią słoneczną kompozycja paneli uaktywnia się tworząc spektakularną grę świateł i kolorów, nazywaną najpiękniejszym zachodem słońca.

Ci, którzy kochają wydarzenia kulturalne będą zachwyceni, ponieważ latem w Zadarze bardzo dużo się dzieje. Zaczynając od muzycznych wieczorów w kościele św. Donaty, gdzie grane są koncerty muzyki klasycznej z różnych epok, przez liczne festiwale jak KalelargArt (festiwal sztuki ulicznej) czy Avvantura (Międzynarodowy Festiwal Filmowy), po szalone festiwale pełne emocji jak Garden Festiwal czy Festiwal Piwa.

Na jakie atrakcje można liczyć w Dubrovniku?

Perła Adriatyku – to drugie imię Dubrovnika. Ciekawi Was dlaczego? To tu znajduje się najpiękniejszy fragment nie tylko chorwackiego wybrzeża, ale też całego Morza Adriatyckiego, a Dubrovnik jest jego największą atrakcją. Miasto historią sięga aż do czasów VI wieku n.e., co oznacza, że jest nieco młodsze niż Zadar, ale to wcale nie oznacza, że ma mniej do zaoferowania. Nie bez powodu jest nazywane miastem-zabytkiem.

Przechadzając się ścieżkami zabytkowej ulicy Placa, można podziwiać wspaniałą Wielką Fontannę Onufrego z XV wieku, która właściwie wcale nie przypomina fontanny, a raczej dziwną okrągłą budowlę oraz jeden z najsłynniejszych zabytków miasta – Plac Luža wraz z pałacem Sponza. Pełnił on wiele różnych funkcji od urzędu celnego, skarbca, banku, mennicy po Akademię oraz Muzeum Rewolucji Socjalistycznej. Za to Pałac Sponza to budowla w stylu gotyckim i renesansowym, która aktualnie pełni funkcję Archiwum Republiki Dubrownickiej. Miłośników historii zainteresuje fakt, że mieszczą się tutaj liczące nawet 1000 lat rękopisy. Nie sposób oczywiście nie zauważyć potężnych murów obronnych, które otulają Dubrovnikna długości niemal 2 km. Ciekawostką jest fakt, że były one budowane na przestrzeni różnych okresów historycznych zaczynając od wieku IX, a kończąc na XVII. Jeśli tylko natrafi się sposobność warto zobaczyć miasto od strony morza z widokiem na główny port –niezapomniane widoki na spektakularne mury i wyłaniające się znad nich pomarańczowe dachy budynków potrafią wywołać niemałe wrażenie.

Komunikacja między miastami

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie zwiedzić zarówno Zadar i Dubrovnik – możliwości jest wiele, a każda z nich ma swoje mocne strony. Przez cały rok pomiędzy miastami kursują autobusy, choć w sezonie letnim ze znacznie zwiększoną częstotliwością. Taka wyprawa zajmuje około 6-7 godzin, w zależności od trasy i kosztuje około 200 kun (co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 110 zł). Polecamy Wam też wypożyczenie samochodu – to jedna z wygodniejszych opcji, daje dużo swobody i jest dosyć przystępna cenowo, tym bardziej, jeśli podróżujecie w grupie.

Przydatne wskazówki podczas wizyty w obydwu miastach

Musicie wiedzieć, że ceny w Dubrovniku są nieco wyższe niż w innych chorwackich miastach – w końcu tak piękne miasto musi mieć też jakieś niewielkie minusy. Lepiej więc przygotować się na tę okazję w odpowiedni sposób. Wcale nie musicie wydawać fortuny na taką podróż, wystarczy skorzystać z tanich lotów do Chorwacji.

Nie ma sensu także wydawać mnóstwa pieniędzy w lokalnych supermarketach. Najlepiej, jeśli udacie się na jeden z okolicznych targów, warto też zatrzymywać się przy rozstawionych na ulicy straganach z owocami i warzywami. Nie dość, że takie produkty są znacznie tańsze, to jeszcze macie gwarancje świeżości. Pytajcie też sprzedawców o regionalne alkohole – nie bądźcie zdziwieni, gdy wyciągną spod lady Rakiję czy Travaricę własnej produkcji.

Jeśli planujecie wakacyjny wypad, pamiętajcie, aby zarezerwować nocleg z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, obydwa miasta są wtedy wyjątkowo zatłoczone (cóż, w końcu każdy chciałby odkryć uroki Dubrovnika czy Zadaru, a wakacje to przecież najlepszy czas na urlop).

 

 

 

 

 

Więcej: