Paryż, Malaga, Turyn... Zima nie jedno ma imię!

Z zimą w Polsce bywa różnie – raz są mroźne i mnóstwo śniegu, a czasem temperatury nie spadają poniżej zera i aura bardziej przypomina jesień, dlatego warto pomyśleć o spędzeniu urlopu poza granicami kraju, w miejscu, które lepiej pasuje do marzeń o feriach zimowych.

Oczywistym wyborem wydaje się być wyjazd na narty – dobrym kierunkiem będzie Turyn, tym bardziej, że teraz możecie skorzystać z lotów Smart Connection, które są nie tylko bardzo tanie! Dzięki przesiadce w jednym z europejskich miast, będziecie mieli możliwość zwiedzenia go, ponieważ przerwa pomiędzy lotami jest wystarczająco długa, by choć trochę poznać dane miejsce. Tym, którzy pragną uciec od niskich temperatur dobrym polecamy słoneczną Malagę na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol. Jeśli zaś lubicie zwiedzać, obierzcie kierunek na Paryż i odkryjcie jego wyjątkowe oblicze – to najlepszy moment w roku na poznanie miasta bez męczenia się w tłumie turystów.

Turyn dla miłośników zimowego szaleństwa

Wiele osób spędza zimowe wakacje szusując po stokach narciarskich – to najbardziej oczywisty wybór, w końcu to właśnie zimą panują najlepsze warunki śniegowe. Najbardziej popularnym kierunkiem są oczywiście Alpy, położone na terenie kilku państw europejskich, w tym Włoch, w których za narciarską stolicę kraju uważa się Turyn.

Nie bez powodu prowincja zyskała taką renomę – tutejsze dwa ośrodki kilkukrotnie były organizatorami różnych imprez sportowych. Już w 1909 roku zasłynął obszar Bardonecchia, który był gospodarzem pierwszych mistrzostw narciarskich we Włoszech. Później w 2006 roku rozsławił się dzięki organizacji zawodów snowboardowych na Igrzyskach Olimpijskich. Organizacją tych samych igrzysk zajął się także drugi turyński obszar narciarski Via Lattea, znany jako Droga Mleczna – tam też odbyły się zawody Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim.

Tutejsze nartostrady liczą w sumie niemal 400 km długości, a samych tras jest aż 200, nie będziecie więc narzekać na nudę czy monotonię. Z pewnością będziecie zachwyceni, bez względu na fakt czy jesteście zaawansowanymi czy początkującymi narciarzami, ponieważ jest tu wiele szlaków o każdym stopniu zaawansowania. Obszar swoją nazwę zawdzięcza malowniczym widokom, ogromnym przestrzeniom, pięknym białym szczytom górskim oraz przede wszystkim długim trasom narciarskim skąpanym w promieniach słońca, łączącym urocze alpejskie wioski z nowoczesnymi ośrodkami.

Bardonecchia za to, jest nieco mniejszym obszarem, bo jego trasy liczą około 100 km, choć równie urokliwym – położony jest na wysokości 1300 metrów n.p.m.w przepięknej dolinie Val di Sausa, a otaczają go wspaniałe szczyty alpejskie sięgające ponad 3500 m. To widok, który pozostaje w pamięci naprawdę długo, jeśli choć raz się tu znajdziecie, jeszcze nie raz zechcecie wrócić. Jest jeszcze jedna rzecz przemawiająca na korzyść wyboru Włoch – wspaniała kuchnia. Sam Turyn zaś słynie z wyśmienitej czekolady, wspaniałego risotto z grzybami (nie zapominajmy o truflach!) i z pełnokrwistych win.

Słoneczna Malaga na andaluzyjskim wybrzeżu

Nie wszyscy lubią śnieg i niskie temperatury, dlatego zimową porą warto pomyśleć o wakacjach w Hiszpanii. Dobrym kierunkiem jest wybrzeże Costa del Sol i jego stolica, czyli Malaga. Temperatury sięgają wówczas do 24°C, więc słoneczne wakacje gwarantowane. Poza tym będziecie pod wrażeniem wspaniałych krajobrazów, pięknych skąpanych w słońcu plaż oraz przede wszystkim hiszpańskiej kultury i wszechobecnego optymizmu, którym nie sposób się nie zarazić.

Miłośnicy leniuchowania mogą wybierać wśród wielu plaż – piaszczystych, kamienistych, żwirowych, tych położonych w zacisznych zatoczkach oraz tych w pobliżu centrum. Ciągną się przez aż 15 km, a zaliczają się do nich między innymi położone na uboczu miasta El Candado i Las Acacias; La Malagueta oddalona zaledwie o 1 km od centrum Malagi czy Guadalmar mieszcząca się niedaleko od lotniska. Ta ostatnia posiada specjalnie wyznaczony obszar dla naturystów, a wielu z nich przyznano Błękitne Flagi, jako gwarancja wysokiej jakości i zachowania odpowiedniej czystości zarówno wód jak i plaż. Dzięki temu, wybrzeże Costa del Sol może pochwalić się fantastycznym, naturalnym krajobrazem, który doskonale sprzyja wypoczynkowi, nawet zimą, chociaż na kąpiel decydują się nieliczni.

Malaga słynie przede wszystkim jako miejsce narodzin słynnego artysty Pabla Picassa, więc jeśli zechcecie zrobić sobie przerwę od plażowania, możecie odwiedzić muzeum i dom Picassa – przed budynkiem znajduje się też rzeźba naturalnych rozmiarów przedstawiająca artystę. Czasem potrzebna jest chwila odpoczynku od intensywnych promieni słońca, więc warto wykorzystać ten czas zwiedzając dwa piękne zamki Maurów –Alcazaba i Castillo de Gibralfaro oraz Cathedral City położony w samym sercu miasta.W końcu Malaga położona jest na andaluzyjskim wybrzeżu, więc w każdej chwili możecie wrócić do plażowania i błogiego leniuchowania.

Paryska zima – zawsze w dobrym guście

Jeśli nie macie ochoty na narciarskie szaleństwo, i nie potrzebujecie uciekać w cieplejsze miejsca, może warto aktywnie wypocząć podczas zwiedzania jednej ze stolic europejskich? Ciekawym i pełnym atrakcji miastem jest Paryż, który nabiera w tym czasie nowego uroku. Tutejsze zimy są dość łagodne i sprzyjają długim spacerom i wędrówkom po mieście.

Paryż to niezwykłe miejsce – mówi się o nim jako o stolicy mody, kultury, ale też nowoczesnej sztuki czego świadectwem jest górująca nad miastem Wieża Eiffla. To oczywiście punkt nr 1 na paryskiej mapie, a wycieczka do Paryża bez wjazdu na jej szczyt byłaby niekompletna – widoki jakie roztaczają się z wysokości 300 metrów zapierają dech w piersiach. Przy okazji architektury i sztuki, koniecznie zajrzyjcie do XIII-wiecznej kaplicy Sainte Chapelle. Odbywają się tam regularne koncerty w wyjątkowej atmosferze, w otoczeniu wspaniałej oprawy świetlnej tworzonej przez barwne witraże. To oczywiście nie wszystko, ponieważ w Paryżu znajdziecie wiele innych atrakcji i zabytków, które z pewnością Was oczarują.

Jednym z symboli miasta jest Łuk Triumfalny – chyba każdy o nim słyszał, więc warto go również zobaczyć. Można nie tylko zwiedzić jego wnętrze, ale też wejść na taras widokowy. Z Placu Charlesa de Gaulle’a, na którym się znajduje rozchodzi się 12 alejek, a jedna z nich prowadzi do słynnych Pól Elizejskich – będąc tam zajrzyjcie także na Plac Zgody – nie sposób go pominąć, bo zajmuje aż 8 hektarów powierzchni! Pamiętajcie o katedrze Notre Dame, która jest sercem Paryża oraz jednym z symboli miasta – to ważne miejsce ze względu na historię Francji, zaś miłośnicy sztuki powinni wejść do Luwru – najczęściej odwiedzanego muzeum na świecie. Zimą kolejki gwałtownie się skracają, umożliwiając zwiedzanie tych miejsc w nieco bardziej ludzkich warunkach. A skoro mowa o muzeach, to kolejnym ważnym punktem jest Musee d’Orsay położone nad brzegiem Sekwany – zawiera zbiory sztuki francuskiej z XIX wieku.

Gdy poczujecie się znużeni zwiedzaniem, warto pozwolić sobie na chwilę rozrywki. Na wzgórzu Montmartre znajdziecie słynny kabaret Moulin Rouge, który do dziś wzbudza wiele emocji. Za to rządni wrażeń urlopowicze niech wejdą do paryskich Katakumb. To wyjątkowe przeżycie z dreszczykiem emocji – starannie ułożone kości i czaszki ludzkie stanowią nieco przerażający widok, jednak jest w tym miejscu coś magnetycznego.

 

Więcej: