Porto Antico – najlepsze miejsce, by poznać Genuę

Genua to jedno z niewielu miejsc we Włoszech, w którym duch historii jest rzeczywiście odczuwalny. Nie chodzi oczywiście o same zabytki – te znajdziecie na całym Półwyspie. Genua zachowała po części swój dawny klimat nadmorskiej republiki, który na przykład Wenecja już w zupełności zatraciła. W dodatku, to niezwykłe ciekawe miejsce, znane także ze swojej wyjątkowej kuchni. Zbliża się okazja, by wszystkimi tymi urokami cieszyć się na raz!

Wakacje w Genui

Genua to wyjątkowe miasto, z pewnością równie warte odwiedzenia, co Rzym, Wenecja czy Florencja. Główny ośrodek północno-zachodniego wybrzeża Włoch to fantastyczne miejsce na wakacje, które zapewni Wam wszystko to, za co kochacie lato – czyli piękną pogodę, plaże i morze oraz cudowną zabawę. Jako stolica Ligurii może stać się wstępem do zwiedzenia całego regionu – a taka organizacja urlopu sprawi, że z pewnością idealnie uda się Wam połączyć plażowanie i aktywny wypoczynek.

Sama Genua znana się ze swoich zabytków, muzeów, ale także niepowtarzalnego klimatu i pysznej kuchni. Niezależnie od tego, czy wolicie zwiedzać olśniewające pałace, czy raczej tropić ślady antyczne i średniowieczne, z pewnością będziecie nią zachwyceni. I oczywiście nie można zapomnieć o tym, że jest to portowe miasto – takie miejsca mają swoją własną, niepowtarzalną aurę, a w przypadku Genui jest ona naprawdę wyjątkowa.

Serce Ligurii od wieków bowiem opierało swoją potęgę właśnie na położeniu i ten aspekt jego charakteru nie ogranicza się wyłącznie do obecności jednej dzielnicy. Co więcej, wybrzeże w Genui bardzo zmieniło się w ostatnich latach. Część przeszła wspaniałą rewitalizację i obecnie jest miejsce łączące historię i nowoczesność, które koncentruje rozrywkowe życie miasta.

Jeżeli chcielibyście zwiedzić Genuę, w organizacji wycieczki pomoże Wam City Break Liguria. Zarezerwujecie tu najtańsze bilety lotnicze oraz polecane przez podróżników hotele, a wszystko to w wygodny i prosty sposób.

Niezwykły port Porto Antico

O niezwykłości Genui najlepiej przekonacie się, odwiedzając tutejszy port. Obecnie jest to bardzo rozległa dzielnica, której poszczególne części bardzo różnią się od siebie. Jedną z najciekawszych jest Porto Antico. Niedawno przeszedł on rewitalizację i przebudowę, które przebiegły z bardzo pozytywnym skutkiem.

Zaangażowano do nich Renzo Piano – jednego z najgłośniejszych współczesnych architektów, którego prace wzbudzają tyle samo zachwytu, co i kontrowersji. Dość powiedzieć, że to właśnie on zaprojektował Centrum Pompidou w Paryżu. Skąd taka decyzja? Okazuje się, że twórca pochodzi właśnie z Genui. W rodzinnym mieście stworzył on dwie bardzo interesujące instalacje, które teraz można podziwiać w samym centrum Porto Antico.

Jedna z nich to coś, co przypomina nieco ogromnego białego kraba – z ruchomymi ramionami, a zamocowane na nich kapsuły pozwalają podziwiać Genuę z naprawdę dużej wysokości. Drugi projekt to La Biosfera – z zewnątrz prezentuje się znacznie „normalniej”, jednak jest równie ciekawy. To szklana kula pływająca na wodzie, wewnątrz której zorganizowany został ogród botaniczny z naprawdę egzotycznymi gatunkami roślin oraz zwierząt – m.in. motyli i legwanów.

Te nietypowe budowle sąsiadują z bardzo tradycyjną architekturą, a to wszystko robi niesamowite wrażenie. Ale to oczywiście nie wszystkie atrakcje Porto Antico. Podczas rewitalizacji zadbano o stronę usługową tego miejsca – znajdziecie tu muzea i galerie, ale także różnego rodzaju sklepy, restauracje i bary. Przygotowano także miejsce na imprezy plenerowe , dzięki czemu teraz naprawdę dużo się tu dzieje. Koncerty i festiwale przyciągają nie tylko mieszkańców, jednak z punktu widzenia podróżników najciekawsze są lokalne wydarzenia – jak na przykład targi lokalnej  żywności. Już wkrótce odbędzie się jeden z nich.

Festadell’Unita we Włoszech

Festadell’Unita ściąga przede wszystkim samych mieszkańców Genui. W tym roku odbędzie się już kolejny raz, a ta edycja rozpocznie się 26 sierpnia i potrwa aż do 14 września. Dla Włochów jest ona bardzo ważna – w tym czasie świętują oni zjednoczenie kraju i odzyskanie niepodległości. I, jak można się domyślić, robią to dość hucznie.

Przez te ponad dwa tygodnie odbędzie się wiele imprez kulturalnych – pokazów, koncertów i innych. Ponadto będzie można spróbować wielu tradycyjnych dań i regionalnych produktów. Temu wszystkiemu towarzyszyć będą odczyty i wykłady – chociaż ten element dla podróżników będzie z pewnością znacznie mniej interesujący.

Z pewnością ten czas to wspaniały moment, aby odwiedzić Genuę. Kiedy w Polsce pogoda robi się coraz gorsza, tu wciąż będziecie mogli cieszyć się pięknym słońcem. W dodatku pozwoli Wam to towarzyszyć Włochom w jednym z najważniejszych dla nich w ciągu roku świąt – któremu, jak łatwo się domyślić, towarzyszy wyjątkowa atmosfera.

 

           

Więcej: