Jaka jest idealna różnica lat w związku? Obliczyli to naukowcy

W jakim wieku powinien być idealny partner? Lepiej zdecydować się na związek z kimś młodszym czy starszym? Romantycy twierdzą, że miłość nie zna żadnych ograniczeń – w tym wiekowych. Wiadomo jednak, że niektórzy mają swoje preferencje. A naukowcy jak zwykle swoje zdanie na ten temat. No więc kogo wybrać?

To, że rówieśnicy łączą się w pary, jest w Polsce zjawiskiem bardzo częstym – szkoła, studia, a także praca sprzyjają poznawaniu ludzi w podobnym wieku i o podobnych zainteresowaniach. Małżeństwa, w których partnerzy znacznie różnią się od siebie wiekiem, też nie należą w kraju nad Wisłą do rzadkości. Niektóre kobiety, szczególnie te młodsze, twierdzą, że wolą nieco dojrzalszych mężczyzn. Nie jest też żadną tajemnicą, że mężczyźni chętnie oglądają się za młodszymi partnerkami.

Badania przeprowadzone przez ekspertów z Emory University w Atlancie (Stany Zjednoczone), podczas których obserwowano 3 tysiące związków, wykazały, że pary, gdzie różnica wieku była większa, rozpadały się zdecydowanie częściej niż związki pomiędzy osobami w podobnym wieku.

Pary, u których różnica wynosi powyżej 5 lat, mają o 18 procent większe szanse na rozpad związku niż te, w których skład wchodzą rówieśnicy. Jeśli różnica wynosi jeszcze więcej – 10 lat, prawdopodobieństwo rozpadu związku wzrasta do 39 procent. Przy różnicy powyżej 20 lat, związki rozpadają się aż w 95 procent przypadków.

Te same badania pokazują, że wśród małżeństw zawartych między osobami w podobnym wieku do rozwodów dochodzi tylko w 3 procent przypadków.

Czy warto się sugerować badaniami? Prawdziwa miłość nie zna granic. Jeśli jest nam dobrze z kimś młodszym lub starszym, nie ma co popadać w panikę. W tej kwestii 1:O w rozgrywce miłość:statystka.

RadioZET.pl/SI