Grając na komputerze zarabiają krocie. Jak do nich dołączyć?

Są w stanie zarobić nawet milion złotych za kilkadziesiąt minut gry. E-sportowcy stają się idolami młodego pokolenia - ich zmagania oglądają na żywo dziesiątki tysięcy osób, a transmisje w internecie śledzą miliony.

E-sport stał się prawdziwym fenomenem - zauważają go nie tylko firmy technologiczne, które na rozwój profesjonalnych rozgrywek w gry komputerowe stawiają od ponad dekady, lecz także marki związane z bardziej tradycyjnymi produktami.

Relacje z „grania w gry”, przez starsze pokolenie uważane często za stratę czasu, popularnością przebijają część tradycyjnych transmisji sportowych. Z tego powodu zmagania e-zawodników można coraz częściej obejrzeć w telewizji, która stara się odciągnąć młodych odbiorców od internetu. Na początku 2017 roku ma wystartować nawet kanał telewizyjny w całości poświęcony turniejom.

Oglądasz relacje w turniejów e-sportowych?

Miliony e-graczy w Polsce

Ile osób gra w Polsce w najpopularniejsze e-sportowe tytuły rekreacyjnie i amatorsko nie wie tak naprawdę nikt. Jedno jest pewno - są to miliony młodych ludzi.

Team Kinguin - jedna z kilku polskich drużyn grająca na poziomie światowym - podzieliła się z RadioZET.pl swoimi szacunkami.

"

Trzy najpopularniejsze e-sportowe tytuły w Polsce to Counter-Strike: Global Offensive (ponad milion zarejestrowanych kont), League of Legends (brak oficjalnych danych, możliwe że nawet ponad 2 miliony zarejestrowanych kont, gdyż gra sama w sobie jest darmowa) oraz Hearthstone (kilkaset tysięcy kont). Nie ma w pełni obiektywnych statystyk dotyczących kumulatywnej liczby graczy, gdyż tytuły wzajemnie się przenikają i gracze często praktykują w więcej niż jeden tytuł. "

Większość miłośników gier gra dla własnej przyjemności, sporej części marzy się jednak kariera e-sportowa - najlepsi mają fanów na całym świecie, chociaż ich zarobki są jeszcze zdecydowanie niższe, niż piłkarzy najsłynniejszych klubów. W przyszłości ta sytuacja może się jednak zmienić.

Grasz w gry popularne w e-sporcie?

Ile zarabia e-sportowiec?

W najbardziej prestiżowych turniejach pula nagród potrafi przekroczyć milion dolarów - przy czym pamiętać należy, że jest to kwota dzielona na kilka najlepszych zespołów. Takie zawody zaliczane są do klasy Premier.

Nieco mniej można zarobić w rozgrywkach poziomu Major (dziesiątki lub setki tysięcy dolarów), turnieje Minor pozwalają zainkasować w razie wygranej po kilka tysięcy dolarów.

Do udziału w najbardziej prestiżowych zawodach - takich jak na przykład światowych finałach Intel Extreme Masters (tegoroczna pula nagród to już 600 000 dolarów) rozgrywanych od lat w Katowicach - większość zespołów jest zapraszana. Na takie wyróżnienie trzeba jednak pracować całymi latami.

W razie osiągnięcia sukcesu zespoły mogą liczyć na spoty zastrzyk pieniędzy - tylko w styczniu 2017 roku teamy CS:GO Team Kinguin i Virtus.pro zarobiły po 400 000 i 350 000 dolarów - czyli około 1,6 i 1,4 mln zł. TK zajął drugie miejsce na chińskim turnieju World Electronic Sports Games 2016, VP w tych samych zawodach był trzeci, ale wywalczył też drugie miejsce podczas ELEAGUE Major 2017.

Nagrody to dla zawodników (najlepsi polscy gracze zdobyli w ten sposób nawet po 400 000 dolarów) tylko dodatkowa premia - ich głównym przychodem są wypłacane comiesięcznie pensje. Wysokość zarobków jest utrzymywana w tajemnicy, można jednak być pewnym, że nie są niskie.

Jak zacząć grać?

Najpopularniejsze gry używane w e-sporcie nie mają dużych wymagań sprzętowych, nie trzeba więc kupować drogiego komputera z najsilniejszymi kartami graficznymi (taka potrzeba pojawia się u zawodowców, gdzie ułamek sekundy opóźnienia może zadecydować o wyniku pojedynku).

Zdecydowanie najpopularniejszymi tytułami są Counter-Strike: Global Offensive oraz League of Legends, turnieje rozgrywane są także w Heartstone (gra karciana - twórcy wiedźmińskiego GWINT-a mają nadzieję, że ich gra również stanie się popularna w e-sportowym świecie), StarCratf II czy FIFA (tutaj wysoki poziom prezentuje Legia eSports).

Okazji do sprawdzenia swoich umiejętności jest wiele, o czym przekonuje Jarosław Śmietana – Team Kinguin Sponsorships Manager:

"

Niemal w każdy weekend, w którymś miejscu w Polsce organizowane są otwarte turnieje LAN-owe. W szkołach, na uczelniach, we współpracy z miejscowymi instytucjami. Dominuje CS: GO i LOL, ale pojawiają się również inne tytuły. Zwykle wpisowe w tych turniejach jest niewielkie lub darmowe. Nagrody również bywają symboliczne - ale jest to znakomita okazja do przetestowania swoich umiejętności w prawdziwym turnieju. "

W Polsce działają profesjonalne organizacje e-sportowe, prowadzące własne rozgrywki. Najważniejsze z nich to ESL, odpowiedzialne za IEM Katowice, Puchar Polski i Mistrzostwa Polski oraz Fantasy Expo, które organizuje turnieje Esport Now, GeForce Cup i FE Challenge.

Przepustką do tych turniejów są otwarte eliminacje, do których zapraszane są nieodpłatnie początkujące i mniej znane zespoły. Odniesienie kilku sukcesów pomaga zwrócić uwagę profesjonalistów i sponsorów i otwiera drogę do występów w turniejach międzynarodowych. Nie jest to jednak łatwa sztuka - najlepsze polskie zespoły swoje sukcesy zawdzięczają latom ciężkiej pracy pod okiem całych sztabów specjalistów.

Oprócz rozgrywek organizowanych w konkretnym miejscu można także wziąć udział w licznych turniejach internetowych, do których zgłaszają się zespoły na różnym etapie rozwoju. E-sportowcy zapewniają, że okazji do treningu i doskonalenia umiejętności na pewno nie zabraknie.

Bierzesz udział w turniejach e-sportowych?

Jak dołączyć do najlepszych?

Miliony Polaków grają, poziom światowy prezentuje tylko kilkanaście osób. To nie jest tylko i wyłącznie kwestia talentu - jak mówi stare przysłowie, mistrza czyni praktyka.

Najpopularniejsze e-sportowe gry to tytuły wieloosobowe, wymagające doskonałego zgrania całej drużyny realizującej wskazane przez trenera założenia taktyczne. Na sukces drużyny pracuje cały sztab, dbający o najdrobniejsze szczegóły funkcjonowania drużyny.

"

Wejście do elity w danej grze wymaga wieloletniej, systematycznej, ciężkiej pracy, ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i ogromnego talentu. Nie bez znaczenia jest również wsparcie klubu, który poza pensjami i pełnym wsparciem logistycznym, zapewnia graczom trenerów, analityków, psychologów, dietetyków, centra treningowe i cały szereg innych drobnych rzeczy, które są bardzo ważne w e-sporcie. Dla przykładu, drużyna Team Kinguin z dywizji CS: GO na swój sukces pracuje od wielu lat, ale dopiero w ostatnim półroczu udało się zgrać i dopracować wszystkie elementy zarówno drużynowe jak i organizacyjne. "

Osiągnięcie poziomu międzynarodowego to nie tylko sława i bogactwo, lecz także potrzeba dokonania sporych wyrzeczeń. Zespół Team Kinguin w ciągu ostatnich 4 miesięcy (podczas których odniósł swoje największe sukcesy) na zagranicznych turniejach i zgrupowaniach spędził ponad 60 dni.

RadioZET.pl/MT