Borys Budka nowym ministrem sprawiedliwości. Ewa Kopacz zaskoczyła!

Borys Budka zostanie ministrem sprawiedliwości. Jeszcze w czwartek stosowne dokumenty trafią do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

O swojej decyzji premier Ewa Kopacz poinformowała na specjalnej konferencji prasowej. Szefowa rządu tłumaczyła, że przy wyborze następcy Cezarego Grabarczyka kierowała się doświadczeniem zawodowym Budki, a także jego dotychczasową działalnością publiczną.

Nowy minister sprawiedliwości ma 37 lat. 

Wybór Budki jest dużym zaskoczeniem. Jego osoba nawet nie pojawiała się na giełdzie nazwisk osób, które mogą objąć tekę ministra sprawiedliwości. Kandydat nie był chyba też do końca znany samej premier Kopacz, ponieważ podczas prezentacji Budki omyłkowo podała jego imię jako "Borysław".

Borysław Budka z wykształcenia jest prawnikiem, studia ukończył na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Jest doktorem nauk ekonomicznych ze specjalnością dotyczącą polityki zatrudnienia. 

Budka jest też wykładowcą i obecnym posłem VII kadencji Sejmu. W 2011 roku uzyskał mandat poselski, startując z listy PO.

W poprzednich wyborach samorządowych ubiegał się o stanowisko prezydenta Gliwic. Jego kampania zakończyła się jednak niepowodzeniem. Budka zajął trzecie miejsce.

Radio ZET/ŁS

Więcej: