Będzie referendum ws. ustawy metropolitalnej. Radni Warszawy zdecydowali

Rada Warszawy zdecydowała w poniedziałek, że 26 marca odbędzie się referendum gminne, w którym mieszkańcy stolicy odpowiedzą na pytanie, czy są "za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin".

Czy uważasz, że Warszawa powinna zostać powiększona?

Projekt w sprawie przeprowadzenia referendum złożył szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski. Przeciwko inicjatywie byli m.in. radni PiS.

Pytanie w referendum - które wedle planów ma odbyć się 26 marca - brzmieć będzie następująco: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Dopuszczalne będą odpowiedzi TAK/NIE. Tak przedstawia się treść dokumentu w tej sprawie:

Przeprowadzenie obywatelskiego głosowania w tej sprawie poparło 34 radnych, 19 było przeciw.

Stanowisko radnych już zostało skomentowane przez polityków partii rządzącej. - Pomysł referendum w tej sprawie jest absurdalny - stwierdził poseł Jacek Sasin, jeden z największych orędowników nowej ustawy metropolitalnej. Zaznaczył jednak, że ustawa ta na razie nie będzie procedowana w Sejmie i że w tej sprawie odbędą się szerokie konsultacje społeczne.

Jakie zasady będą obowiązywać?

Decyzja ta z miejsca wywołała w sieci lawinę spekulacji na temat zasad przeprowadzenia referendum. Pytano, czy zagłosować będą mogli tylko mieszkańcy Warszawy zameldowani w stolicy, czy także przyjezdni i cudzoziemcy, jak i również czy istnieje możliwość głosowania korespondencyjnego.

Na Facebookowym profilu "Miasto Stołeczne Warszawa" - prowadzonym przez Biuro Marketingu Urzędu Miasta, pojawił się post informujący o decyzji ws. referendum. Gdy jedna z internautek zadała w komentarzu powyższe pytania, administratorzy profilu pospieszyli z odpowiedziami:

Według ratusza, "w referendum mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Warszawy, również ci, którzy nie są zameldowani, lecz na stałe mieszkają w Warszawie - aby wziąć udział w referendum należy z odpowiednim wyprzedzeniem dopisać się do listy wyborców, wystarczy złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek w urzędzie dzielnicy."

Oprócz tego, okazuje się, że nie ma możliwości oddania głosu w sposób korespondencyjny - wyjątek dotyczy osób niepełnosprawnych. Natomiast obcokrajowcy będą mogli w nim uczestniczyć, jeżeli na stałe zamieszkują w Warszawie i również dopiszą się do rejestru wyborców.

RadioZET.pl/PAP/Facebook/MP

Więcej: