Boże Narodzenie tuż, tuż. Ile Polacy wydadzą na święta?

   
Prawie 1300 złotych - średnio tyle chcemy wydać na Boże Narodzenie w tym roku. To o ponad 120 złotych więcej niż rok temu. Niemal cały świąteczny budżet Polacy przeznaczą na prezenty i artykuły spożywcze. Żeby zarobić na bożonarodzeniowe wydatki statystyczny Polak musi pracować dziesięć dni. To ponad 3 dni dłużej niż w roku ubiegłym.

Nie wszyscy muszą się napracować tak samo. 

Z analizy przeprowadzonej przez Work Service wynika, że najwięcej godzin musi przepracować sprzątaczka. Aby zarobić na wydatki świąteczne potrzebuje prawie 21 dni. Równie dużo wysiłku musi włożyć w wyprawienie świąt kasjer oraz pracownik produkcji, których wynagrodzenia kształtują się na podobnym poziomie.

W tym roku osobom zatrudnionym na stanowisku elektryka zarobienie na wydatki świąteczne zajmie trochę ponad 11 dni, ale już poniżej średniej czyli 10 dni, znajdują się takie zawody jak farmaceuta i kierowca TIR-a.

Programista potrzebuje tylko trochę ponad 4 dni a osobom zarabiającym powyżej 10 tys. złotych netto wystarczy kilka do kilkunastu godzin pracy, aby wyprawić Święta Bożego Narodzenia. Do tego grona zaliczają się  lekarze specjaliści, prezesi spółek giełdowych oraz profesorowie medycyny.

Radio ZET/AK

Więcej: