Co jeść, żeby nie zachorować na raka? Poradnik

Osoby, które spożywają dużo warzyw i owoców, soków oraz produktów mlecznych są znacznie mniej narażone na choroby nowotworowe - wykazały badania naukowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Główna autorka badań prof. Lidia Wądołowska z Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dowodzi, że bogata w owoce i warzywa oraz nabiał dieta nawet o 60 proc. zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet lub raka płuc u mężczyzn. Wskazują na to obserwacje przeprowadzono na grupie 217 osób, w tym 122 kobiet i 95 mężczyzn w wieku 23-80 lat.

Zaobserwowano, że rak piersi u kobiet lub rak płuc u mężczyzn występował zaledwie u 26 proc. badanych, którzy spożywali najwięcej więcej warzyw, owoców, soków oraz produktów mlecznych. Prawie dwa razy więcej tych nowotworów (47 proc.) stwierdzono u osób, które rzadko spożywały tego rodzaju produkty.

Ostatecznie olsztyńscy naukowcy wyliczyli, że dieta „mleczno-owocowo-warzywna” zmniejsza szanse wystąpienia raka piersi u kobiet lub raka płuc u mężczyzn o 60 proc.

Zdrowa dieta

Rola antyoksydantów

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) nazywane "zmiataczami" wolnych rodników pozytywnie wpływają na proces reprodukcji zdrowych komórek. Warzywa i owoce oraz soki mają dużo antyoksydantów; ich regularne spożywanie niweluje uszkodzenia ważnych struktur komórkowych, dzięki czemu nie dochodzi do kolejnych faz procesu nowotworowego.

- Najlepszymi źródłami antyoksydantów są: jagody, maliny, jeżyny, truskawki, żurawina, orzechy włoskie, nasiona słonecznika i dyni, czerwona kapusta, papryka, natka pietruszki, brukselka, szpinak, bób, fasola, brokuły, kalafiory, jarmuż, pomidory, sałata, zielony groszek czy karczochy - wymienia Edyta Piesyk, dietetyk, autorka bloga Cookandlife.pl.

Dzięki zawartości błonnika cukry, które wraz z owocami i warzywami – w tym sokami – trafiają do organizmu, wolniej podnoszą poziom glukozy we krwi. W efekcie nie dochodzi do ogólnoustrojowych zaburzeń metabolizmu glukozy i przewlekłego stanu zapalnego, który inicjuje chorobę nowotworową.

- Trzeba pamiętać, że prawidłowa dieta powinna być zróżnicowana. Powinno być w niej miejsce na warzywa i owoce różnych gatunków i kolorów, w tym również soki, ale też nabiał, produkty zbożowe (najlepiej z pełnego ziarna) i koniecznie ryby - dodaje dietetyk.

RadioZET/is

Więcej: