"To walka o przejęcie władzy". HGW ostro o pomysłach PiS ws. przyłączenia gmin

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa, że ustawa metropolitalna, zakładająca przyłączenie do stolicy 32 gmin ościennych, którą chce wprowadzić PiS, nie przyniesie korzyści nikomu, poza PiS-em, który w ten sposób chce objąć władzę w Warszawie. 

Projekt ustawy zakłada dołączenie do Warszawy 32 gmin, oddalonych od centrum stolicy o nawet czterdzieści kilometrów. O sprawie pisaliśmy już dwa dni temu. Dziś swoją opinię na temat ten wyraziła Hanna Gronkiewicz-Waltz:

- To jest droga do obejścia rzeczywistych wyborów, twarda i cwaniacka walka o przejęcie władzy - ostro skomentowała propozycje partii rządzącej prezydent Warszawy. - To nie jest dobre, ani dla gmin ościennych, ani dla Warszawy. To będzie tak, że na Placu Bankowym będą podejmowane decyzje dotyczące np. Piaseczna. I mieszkańcy Piaseczna nie będą mieli wpływu na to, co się dzieje na ich terenie, ale będą mogli decydować o Warszawie - dodała. 

Prezydent uważa, że tak poważne zmiany powinny być poddane konsultacjom z mieszkańcami, a być może nawet referendum

Złożony 3 dni temu przez PiS projekt Biuro Analiz Sejmowych zaopiniowało w "trybie pilnym". Został skierowany już do pierwszego czytania. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się 8 lutego. Jeśli projekt wejdzie w życie, Warszawa znajdzie się w dziesiątce największych pod względem powierzchni miast na świecie - wyprzedzając m.in. Londyn czy Nowy Jork.

RadioZET.pl/MAS/MP

Więcej: