Na święta wydamy więcej niż rok temu. Sprawdź, ile

Polska rodzina wyda na święta 1282 zł, o 11 proc. więcej niż rok temu - wynika z badania firmy Deloitte. Wymarzonymi prezentami Polaków są książki, pieniądze i kosmetyki.

Z badań wynika, że bardziej oszczędne są kobiety niż mężczyźni, które na prezenty, jedzenie i bożonarodzeniowe spotkania z najbliższymi planują wydać 1184 zł. U mężczyzn jest to średnio 1383 zł. Biorąc pod uwagę grupy wiekowe, to najwięcej na zbliżające się święta zamierzają wydać osoby w wieku 35-44 lata (1523 zł), a najmniej młodzi ludzie w wieku 18-24 lata (968 zł).

Cena ma znaczenie

27 proc. Polaków planuje w tym roku kupić więcej praktycznych upominków niż w roku ubiegłym. W 2015 roku cena stała się istotnym czynnikiem branym pod uwagę przy planowaniu świątecznych zakupów: 23 proc. konsumentów planuje częściej niż w zeszłym roku wybierać tańsze prezenty i robić zakupy w tańszych sklepach, a 35 proc. szukać podarków dla najbliższych na wyprzedażach. W większym stopniu 38 proc. z nas chce podczas zakupów wykorzystać punkty lojalnościowe, a 36 proc. vouchery i karty prezentowe.

W Polsce najbardziej pożądanym prezentem pozostają książki, na drugim miejscu jest gotówka, na trzecim - kosmetyki i perfumy. Natomiast w większości badanych krajów europejskich jest to gotówka.

Gdzie po zakupy?

Prezenty Polacy najczęściej kupują w galeriach handlowych, a artykuły spożywcze - jako jedyni wśród badanych respondentów europejskich - w dyskontach. Rośnie znaczenie internetu - z roku na rok coraz więcej osób deklaruje, że świąteczne zakupy zrobi właśnie tam. Ponad 90 proc. korzysta w tym celu z wyszukiwarek i przeglądarek cen. 55 proc. badanych przyznaje też, że czasami traktuje tradycyjne sklepy jako miejsce, w którym sprawdza produkt, by potem kupić go w sieci.

Aż 43 proc. Polaków po prezenty wybierze się pomiędzy 1 a 15 grudnia.

Finansowe możliwości

Respondentów pytano również o to, jak oceniają swoją sytuację finansową. Prawie jedna czwarta Polaków uważa ją za lepszą niż przed rokiem. Zdaniem 41 proc. respondentów nie zmieniła się ona, a według 36 proc. uległa pogorszeniu. W ocenie swoich przyszłych możliwości finansowych Polacy są bardziej optymistyczni – 22 proc. wierzy, że w 2016 roku będzie mieć więcej pieniędzy niż obecnie, a 32 proc. twierdzi, że ich sytuacja finansowa się nie zmieni.

Badanie zostało przeprowadzone on-line na próbie 14 tys. respondentów z 13 państw europejskich, w tym z Polski (przebadano ok. 800 osób).

Radio ZET/PAP/AKL

Więcej: