Jarosław Kaczyński chce zmiany konstytucji

Zmiana konstytucji jest potrzebna, by Polska stała się krajem bezpieczeństwa, wolności, sprawiedliwości i równości - mówił w Dniu Flagi prezes PiS Jarosław Kaczyński

Szef Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że Konstytucja 3 Maja przewidywała swoją weryfikację co 20 lat. Kaczyński zauważa, że za rok minie 20 lat od uchwalenia konstytucji 1997 r., obecnie jest więc dobry moment na podjęcie prac w sprawie jej zmiany. Nie wykluczył referendum w tej sprawie.

"

- Wiem, że w tej kadencji pewnie się konstytucyjnej większości nie uzyska, ale jest kadencja następna. Mamy wiele atutów, mamy bardzo wiele społeczeństwu do zaproponowania. Możemy naprawdę odnieść wielkie zwycięstwo. I sądzę, że będziemy mogli także znaleźć sojuszników - mówił Jarosław Kaczyński. "

Kaczyński zapewnia, że Prawo i Sprawiedliwość stoi na stanowisku przestrzegania konstytucji. Według niego Trybunał Konstytucyjny lekceważy - choć nie ma takiego prawa - ustawę, która w konstytucji ma bezpośrednio umocowanie w art. 197.

"

- To jest stawianie się ponad konstytucją. To jest mówienie o sobie, że w gruncie rzeczy nie naród jest suwerenem - a naród jest reprezentowany przez parlament - tylko Trybunał jest suwerenem. Na to się nie zgodzimy - oświadczył Kaczyński.

"

Jak dodał, w innych sprawach jego ugrupowanie jest gotowe "do daleko idących kompromisów". Twierdzi, że kompromisy odrzucił prezes TK Andrzej Rzepliński.

Opozycja mówi NIE

Szef klubu PO, Sławomir Neuman, odnosząc się do słów szefa PiS, powiedział, że nie będzie żadnych rozmów o zmianie konstytucji dopóki PiS nie będzie przestrzegał obecnej.

"

- To jest klucz i podstawa do jakichkolwiek późniejszych rozmów - podkreślił Neuman. "

Pytany, czy abstrahując od słów Kaczyńskiego warto rozpocząć rozmowę o zmianie konstytucji szef klubu PO przyznał, że niektóre zapisy obecnej konstytucji wymagają zmiany. Dodał jednak, że czym innym  jest rozmowa o przeglądzie i zmianie konstytucji w momencie, kiedy wszyscy jej przestrzegają.

Sławomir Neuman podkreślał, że dopóki ta konstytucja nie jest przestrzegana "umawianie się na zmianę i umawianie się, że kolejnej będziemy przestrzegać jest naiwnością".

Radio ZET/PAP/mia

Więcej: