Karciany stolik króla Stasia wrócił do Polski

Składany rokokowy inkrustowany stolik do gry w karty należący do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dzięki staraniom Ministerstwa Kultury wrócił do Polski. Mebel trafił do kolekcji Łazienek Królewskich.

Niewielki stolik najprawdopodobniej najpierw był na Zamku Królewskim w Warszawie. Trafił do Łazienek Królewskich zapewne na początku XIX w., później znalazł się w Rosji. W wyniku postanowień traktatu ryskiego z 1922 r. trafił na listę dzieł przeznaczonych do zwrotu i powrócił do Warszawy. Tuż przed wybuchem II wojny znajdował się na pierwszym piętrze Pałacu na Wodzie. W czasie wojny Niemcy użyli go do wyposażenia zarekwirowanego budynku przy ul. Szopena. Potem ślad po nim zaginął. Dopiero w 2013 roku pojawił się w katalogu monachijskiego domu aukcyjnego.

"

- I jak zwykle trzeba było reagować błyskawicznie i zablokować aukcję, co udało się dzięki przedstawieniu odpowiednich dokumentów i ekspertyz. Następnie wdaliśmy się w spór prawny z właścicielem, który trwał ponad rok, ale ostatecznie zakończył się ugodą. Przy wsparciu polskiego konsulatu i MSZ osiągnęliśmy sukces, a stolik wrócił do Polski - mówiła minister kultury Małgorzata Omilanowska. "

Stolik jest inkrustowany kilkoma gatunkami drewna. Jest typowym meblem dla tamtego okresu, z czasem stał się meblem wytwarzanym masowo.

Stolik jest przeznaczony nie tylko do gry w karty, ponieważ po rozłożeniu uzyskuje się kwadratowy blat pozwalający czterem graczom łatwo rozkładać także żetony, pionki czy kostki.
Zabytkowy mebel już od 1 maja będzie można oglądać w Łazienkach. Stanie tam, gdzie znajdował się w okresie międzywojennym, czyli w apartamentach króla na pierwszym piętrze Pałacu na Wodzie.

Darmowy program do rozliczania PIT-ów! Rozlicz się z Fundacją Radia ZET i pomóż dzieciom z wadami serca.

Radio ZET/PAP/AKL

Więcej: