Świnie słuchają muzyki poważnej. Po co?

Świnie z podkrakowskich Brzezi słuchają Mozarta i grupy Scorpions. Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie badają w ten sposób słuch tych zwierząt.

Badania pokazują, że przy spokojnej muzyce zwierzęta czują się zrelaksowane. Dzięki temu potem mięso na talerzu smakuje lepiej.

W Stanach Zjednoczonych taka muzyczna terapia to już norma -  przekonuje autorka badań Monika Petrynka. - Najbardziej popularne jest odtwarzanie muzyki bydłu. Na podstawie pozytywnych wyników badań w schroniskach dla zwierząt czy ogrodach zoologicznych, postanowiliśmy sprawdzić, jak to jest w przypadku świń - mówi Petrynka.

Melomani w zoo i w domu

Ogród zoologiczny w Zamościu też oferuje swoim podopiecznym muzykę. Dla każdego coś miłego: żyrafy i zebry mogą liczyć na dyskotekowe klimaty. Inne zwierzęta słuchają radia, a nawet serwisów informacyjnych.

Muzyka nie jest obojętna również domowym kotom. Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison dowodzą, że te czworonogi muzykę lubią, ale tylko taką, która została skomponowana specjalnie dla nich. Są w niej mruczenie i odgłosy ssania. To spokojne i relaksacyjne utwory.

Naukowcy twierdzą, że muzyka może uspokajać zwierzęta, ale tylko ta dobrze dobrana. Nie zawsze to co jest miłe dla ucha człowieka, będzie dobrze wpływać na zwierzę.

Radio ZET/mk/ucha

Więcej: