Dziennikarki GW laureatkami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego [FOTO]

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik zostały laureatkami 12. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dziennikarki warszawskiej „Gazety Wyborczej” zostały docenione za cykl artykułów o nieprawidłowościach przy reprywatyzacji w Warszawie. Wyróżnienia honorowe otrzymali: Mariusz Janicki i Wiesław Władyka („Polityka”), Cezary Łazarewicz oraz Przemysław Talkowski i Małgorzata Cecherz (Polsat/Polsat News).

Jak podała Kapituła w uzasadnieniu, Iwona Szpala i Małgorzata Zubik dostały nagrodę „za cykl artykułów ujawniających nieprawidłowości przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości publikowanych między kwietniem a sierpniem 2016 roku na łamach »Gazety Stołecznej« i »Gazety Wyborczej«, ze szczególnym uwzględnieniem tekstu »Komu działkę«, który ukazał się 20 sierpnia 2016 roku w »Gazecie Wyborczej«”.

Zwyciężczynie, oprócz honorowych statuetek, otrzymały nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł ufundowaną przez Radio ZET.

Kto był nominowany do tegorocznej nagrody?

  • Mariusz Janicki i Wiesław Władyka za artykuł „Kaczyński: tak – nie” opublikowany 21 października 2015 roku na łamach tygodnika „Polityka”
  • Klara Klinger za wywiad z prof. Ewą Helwich „Dziecko ze szpitala św. Rodziny nie płakało” opublikowany 8 kwietnia 2016 roku w „Dzienniku Gazecie Prawnej”
  • Cezary Łazarewicz za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” odsłaniającej kulisy procesu dotyczącego śmiertelnego pobicia maturzysty w 1983 roku
  • Magdalena Rigamonti za wywiad z Marcinem Wolskim „Zasady są jasne – wygrała ta partia i morda w kubeł” opublikowanym 22 lipca 2016 roku w „Dzienniku Gazecie Prawnej”
  • Andrzej Stankiewicz za cykl tekstów poświęconych Prawu i Sprawiedliwości i obecnemu rządowi publikowanych w dziale Opinie w Wirtualnej Polsce
  • Andrzej Stankiewicz i Michał Szułdrzyński za wywiad z Jarosławem Kaczyńskim „Nie jestem reżyserem w teatrze lalek” opublikowany 18 marca 2016 roku w „Rzeczpospolitej”
  • Iwona Szpala i Małgorzata Zubik za cykl artykułów o nieprawidłowościach przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości publikowanych między kwietniem a sierpniem 2016 roku na łamach „Gazety Stołecznej” i „Gazety Wyborczej” ze szczególnym uwzględnieniem tekstu „Komu działkę, który ukazał się 20 sierpnia 2016 roku w „Gazecie Wyborczej”
  • Przemysław Talkowski i Małgorzata Cecherz za program „Czy państwo radzi sobie z lichwą?” z cyklu „Państwo w państwie” wyemitowany 29 maja 2016 roku w Telewizji Polsat i Polsat News

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie polskich mediów. Trafia do dziennikarzy, którzy wykazali się odwagą w docieraniu do prawdy. Po raz pierwszy Nagrodę wręczono w 2005 roku w 10. rocznicę śmierci jej Patrona i założyciela Radia ZET. W skład Kapituły Narody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego wchodzą szefowie redakcji największych polskich mediów oraz córka Andrzeja Woyciechowskiego Katarzyna Radziwiłł.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005); Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006); Adam Wajrak (2007); Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008); Ewa Ewart (2009); Paweł Reszka i Michał Majewski (2010), Jerzy Baczyński – Nagroda specjalna „Dziennikarz XX-lecia” (2010), Andrzej Poczobut (2011), Wawrzyniec Smoczyński (2012), Mariusz Szczygieł (2013), Wojciech Sroczyński (2014) i Bianka Mikołajewska (2015).

CZYTAJ WIĘCEJ O NAGRODZIE RADIA ZET IM. ANDRZEJA WOYCIECHOWSKIEGO