Prezydent o filmie z "pijanym Andrzejem Dudą": Dajcie spokój WIDEO

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. znieważenia Andrzeja Dudy. Znieważyć prezydenta miał film "Pijany Andrzej Duda kradnie kwiaty spod pomnika Romana Dmowskiego". Do mieszkania internauty weszła policja. Resort sprawiedliwości jest oburzony działaniami prokuratury w Nowym Sączu, a sam prezydent apeluje, by zostawić sprawę w spokoju.

Autorem filmu o Andrzeju Dudzie jest "Zabawny Kuc". Takim pseudonimem posługuje się twórca kanału na YouTube, na którym opublikowano nagranie.

Na nagraniu prezydent Andrzej Duda chwiejnym krokiem zbliża się do pomnika. Zabiera wiązankę, którą oddaje asystentowi. Autor filmu skorzystał z prostej sztuczki - puścił go od tyłu, by osiągnąć taki efekt.

Prokurator otrzymał zawiadomienie i wszczął śledztwo "w sprawie publicznego znieważenia Prezydenta RP poprzez umieszczenie na YouTube filmu". Autorowi może grozić kara trzech lata więzienia.

Postanowienie prokuratora

Prokuratura namierzyła osobę, która może być autorem filmu. W środę odwiedziła go policja. Na polecenie prokuratury przeszukała mieszkanie i zabezpieczyła komputer.

Co na to prezydent Andrzej Duda?

Marek Magierowski napisał na Twitterze, że prezydent Andrzej Duda śmieje się z memów i klipów na swój temat.

Rzecznik prezydenta dodał, że Kancelaria Prezydenta RP nie ma wpływu na działania prokuratury.

Patryk Jaki vs. Borys Budka

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki napisał, że działania prokuratury są absurdalne. Dodał, że to wina systemu wymyślonego przez Platformę Obywatelską i obiecał jego zmianę.

Wiceminister sprawiedliwości nie musiał długo czekać na odpowiedź. Jego słowa skomentował były minister sprawiedliwości w rządzie PO Borys Budka:

Prezydent: Filmik bez znaczenia

Rzecznik prokuratury apelacyjnej w Krakowie - Piotr Kosmaty - wyjaśnia, że śledczy zabezpieczyli komputer także dlatego, by sprawdzić czy autor filmu wysyłał groźby karalne do osoby prywatnej. Ktoś poskarżył się w tej sprawie.

Sam Andrzej Duda do sprawy podchodzi jednak z wyrozumieniem:

Radio ZET/MS/ŁS

Więcej: