Pogoda na jesień 2016: deszcz i plucha czy złota polska jesień?

Jaka pogoda będzie w październiku i listopadzie? Czy jesień 2016 będzie deszczowa, a może czekają nas tygodnie pięknej, ciepłej aury? Długoterminowa pogoda na jesień wygląda obiecująco.

Prognoza pogody na jesień 2016 w Polsce nie zapowiada wielkich rewelacji. Mimo wszystko, długoterminowe przewidywania synoptyków na październik i listopad 2016 są optymistyczne. Prognozy nie zapowiadają gwałtownych spadków temperatur czy zbyt wielu deszczowych dni. Jaka będzie jesień 2016?

Prognoza pogody na październik 2016

Pogoda w październiku tradycyjnie kojarzy się z babim latem, ciepłym okresem, który rozpoczyna się często już w połowie września i trwa przez kilka tygodni. Wtedy też nad Polskę dociera ciepłe afrykańskie powietrze. Upałów jednak przewidywać nie można. Taki też będzie październik 2016. Pogoda przyniesie temperatury oraz sumę opadów nieprzekraczające dotychczasowych norm. W tym miesiącu jesieni spodziewać się można nawet ponad 20 stopni Celsjusza - i aktualne prognozy długoterminowe pokazują, że tak właśnie w pierwszej połowie października będzie. Na początku ciepło, potem jednak coraz chłodniej – 10-12 stopni w ciągu dnia. W nocy temperatura spadać będzie do około 2-4 stopni.

Pogoda w listopadzie 2016 w Polsce

Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej średnia najwyższa temperatura w listopadzie (pomiar w Warszawie) wynosiła 6 stopni Celsjusza. Najniższa z kolei -2,7 stopni. Średnia miesięczna temperatura na ten miesiąc wynosi nieco ponad 3 stopnie Celsjusza. W 2016 roku pogoda na listopad nie będzie inna, co zapowiada także ciepły początek zimy. Będzie sporo deszczu, jednak suma opadów nie przekroczy norm.

Długoterminowa prognoza pogody na jesień 2016

Sezonowe prognozy pogody przygotowywane są z dużym wyprzedzeniem, przez co ich sprawdzalność jest znacznie niższa, niż prognoz na kilka kolejnych dni. Pamiętajmy, że powyższe informacje mają ogólny charakter i opierają się głównie na danych z poprzednich lat. Im bliżej jesieni, tym bardziej szczegółowe prognozy będą się pojawiać. Najważniejsze jednak, że pogoda na jesień 2016 nie zapowiada niespodziewanych zjawisk atmosferycznych.

Więcej: