Poznań: Kolejne dzieci chore na odrę

Dwoje dzieci chorych na odrę trafiło do szpitala w Poznaniu - dowiedziało się Radio ZET. Jedno z dzieci ma 13 miesięcy, drugie 9 lat.

Jak ustaliła reporterka Radia ZET Danka Woźnicka, dzieci nie były szczepione.
 
To kolejne w ostatnim czasie zachorowania na odrę. W zeszłym tygodniu we Wrocławiu zachorowało 3 dzieci. Ale to jeszcze nie epidemia taka jak w Niemczech, gdzie w ostatnich kilku tygodniach na odrę zachorowało aż kilkaset osób. Zdaniem niemieckich specjalistów sytuacja w kraju jest najgorsza od przynajmniej dziesięciu lat. Szczepienia w Niemczech nie są obowiązkowe.

Dzieci narażone na powikłania

Chorujące na odrę dzieci poniżej 5. roku życia są najbardziej narażone na powikłania, takie jak zapalenie płuc lub mózgu, mogące doprowadzić nawet do śmierci - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. 

Objawy odry są bardzo silne. W początkowej fazie zarażeni skarżą się na katar, zapalenie spojówek i zapalenie gardła. W kolejnej fazie dochodzą jeszcze suchy kaszel, światłowstręt i charakterystyczna wysypka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce szczepienia na odrę są obowiązkowe.

Więcej: