Ile płacicie za ślub, pogrzeb i chrzciny? [STAWKI OD CZYTELNIKÓW]

Po tym, jak opublikowaliśmy na naszej stronie informację, ile Kościół zarabia rocznie na ślubach, chrztach i pogrzebach, zgłosiło się do nas wielu czytelników Radiozet.pl z informacją, jakie stawki obowiązują w ich parafiach. Zebraliśmy dla Was te dane. Zachęcamy do zapoznania się z raportem. 

Pani Angelika: Za ślub w 2009 roku zapłaciła 460zł. W sumie ksiądz wziął 500zl, "bo nie miał wydać". Uroczystość odbyła się w Wysocku Wielkim.

Pani Monika: Za pogrzeb teściowej co łaska,za ślub ksiądz nie chciał pieniędzy, chrzest też co łaska ( zapłaciła nie więcej niż 50 zł)

Pan Stanisław: Za pogrzeb zapłacił 1000 zł. Ksiądz chciał więcej bo kręcił głową

Pani Agnieszka: Za chrzest dziecka proboszcz nie chciał pieniędzy, więc włożyła do koperty jej zdaniem odpowiednią kwotę

Pani Anna: Za pogrzeb w Sianowie (woj.zachodniopomorskie) co łaska, ale według księdza minimum to 300 zł

Pan Robert: W Koninie, w Kościele NMP stawka pogrzebowa podbiła ponoć do 700 zł...

Pani Julia: ślub 1000 zł w parafii św. Rocha. Msze w intencji zmarłych 100 zł na cmentarzu św. Rocha. Białystok.

Pani Ewelina: ślub 1200 zł w katedrze Płock, chrzest 200 zł

Pani Iwona: Pogrzeb - ksiądz 700 zł, organista 300 zł. Mława.

Pani Marzena: "Mi ksiądz za chrzest krzyknął nie mniej niż 700 zł Kościół NMP ul. Domaniewska w Warszawie. "Jak poprosiłam o fakturę lub paragon powiedział że nie wystawiają więc dałam co łaska 50 zł bo nie miałam nic drobniej :( Powinnam była rozmienić. Drugiego dziecka mi nie ochrzcili bo Matka Chrzestna im nie pasowała, ale już w kościele w Żabieńcu pod Warszawą ksiądz nie chciał od nas nic :) i przywrócił wiarę w powołanie"

Pan Łukasz: Narzeczona za pogrzeb zapłaciła 1500 zł. Siemianowice Śląskie.

Pan Greg: Na Podlasiu śluby są w cenie od 1000 do 1200 zł

Pani Joanna: "W sierpniu zmarła moja babcia. Poszliśmy do kościoła prosić o posługę to ksiądz zaczął wymyślać że do kościoła nie chodziła, księdza nie przyjmowała itd... powiedział że od 1000 zł może rozmawiać. Dodam że moja babcia miała 85 lat i mieszkała na 2 piętrze starej wysokiej kamienicy. Ciężko jej było po schodach chodzić.

Pani Patrycja:  "Za chrzest pierwszej córki chrzestni zapłacili 200zł 4lata temu u Franciszków w Olsztynie...w maju chrzest drugiej córki i co łaska daliśmy 100zł w kościele na Pana Tadeusza..."

Pani Karina: Pogrzeb babci na Warszawskim cmentarzu na Wólce 900 zł.

Pani Wioletta: "Mojej siostrze proboszcz powiedział ze różnie dają od 200-300 zł, siostra włożyła w kopertę 150zł za chrzest".

Pan Piotr: "U mnie na parafii akurat proboszcz mówi co łaska jak się nic nie da też nic nie mówi i wiele osób z innych parafii przychodzi do niego żeby dał ślub lub chrzest dla dziecka ale w sąsiednich parafiach potrafią brać grube pieniądze i jeszcze mają obiekcje że temu ślubu nie dadzą bo dziecko miał przed ślubem taki miał przypadek mój znajomy"

Pani Urszula: Ślub w cerkwi św. Ducha w Białymstoku - 1350zł

Pan Marcin: pogrzeb w rybnickiej bazylice co łaska 600 zł ustalone w kancelarii

Pani Monika: Komunia Święta 280 zł

Pani Katarzyna: Ślub 500, za chrzest ksiądz nie chciał wziąć pieniędzy, komunia 120 zł (ubranie kościoła,obrus do kościoła jako pamiątka i kwiaty). Krościenko.

Pani Paulina: Około 1500 zł za ślub, "pogrzeb to samo a nawet zdarzają się większe kwoty. Paranoja"

Pani Monika: A u nas co laska. Ślub, chrzty dzieci... Dajemy kopertę i tyle ile uważamy za stosowne. Jeszcze mi się nie zdarzyło żeby ksiądz powiedział cokolwiek...

Pani Patrycja: "Ślub 800 zł + koszt strojenia kościoła po 300zł od pary (a pary były 4). Oczywiście strojenie w przykościelnej kwiaciarni, żadna inna nie wchodziła w grę. Chrzest co łaska, w ogólnym rozumieniu naszego proboszcza oznacza to nie mniej niż 300"

Pani Agnieszka: Za pogrzeb 500 zł w Pabianicach."Jak poprosiłam o pokazanie cennika to się gdzieś podział"

Pani Alberta: Pogrzeb 1000 zł ksiądz + 200 zł organista+ 100 zł kościelny za niesienie krzyża. Grabarz który ma umowę na otwarcie bramy kościelnego cmentarza + zdjęcie płyty z grobu 500 zł ,a jeszcze trzeba doliczyć opłatę za miejsce na 20 lat..W sumie w samej parafii za pogrzeb męża zapłaciłam ponad 3000 zł

Pani Jolanta:  1200 zł ślub, 1000 zł pogrzeb. Łuków (lubelskie)

Pan Valdi: Ślub 1200 zł w Białej Podlaskiej w parafii na ulicy Brzeskiej

Pan Daniel: Pogrzeb 1000 zł, ślub 800 zł, chrzest 500 zł

Pani Katarzyna: "W mojej gminie ale nie miejscowości ksiądz za pogrzeb bierze 600 zł , bierzmowanie 400 zł, ślub połowę co orkiestra na weselu i połowa ceny co fotograf, za chrzest 300 zł. Co do pogrzebu mszy nie ma w kościele za taką cenę tylko w kaplicy, a kaplica jest własnością gminy i też trzeba uiścić opłatę tylko do urzędu gminy. W naszej parafii nie ma takich cenników"

Pani Monika: W 2005 roku parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu (woj.mazowieckie) za ślub ksiądz skasował 700zł. Za chrzciny chciał 350zł. Dałam 50 zł, powiedziałam,że nie mam więcej... Mina mówiła sama za siebie. Baaardzo niezadowolony był. Za pogrzeb mojego Taty zaśpiewał 1200zł"

Pani Justyna: Ślub 1500 zł, chrzest 250 zł, połślubek 300 zł (opłata w parafii pana młodego za wydanie dla niego zaświadczenia o tym, że może brać ślub)

Radio ZET/Facebook/MT

Więcej: