Obowiązkowa rejestracja karty SIM: do kiedy i jak to zrobić?

Ostateczny termin obowiązkowej rejestracji karty SIM mija już wkrótce. Do kiedy należy ją zarejestrować, by ustrzec się blokady numeru?

Rejestracja karty SIM została wprowadzona w związku z wejściem w życie ustawy antyterrorystycznej. Zamysłem ustawodawców była kontrola tego, kto korzysta z telefonu na kartę, w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa obywatelom. Od rejestrujących kartę wymagane jest podanie we wniosku imienia i nazwiska (lub nazwy firmy w przypadku przedsiębiorcy), numeru PESEL (lub REGON-u bądź NIP-u).

Ustawa funkcjonuje już od kilku miesięcy, a do 25 lipca 2016 można było jeszcze nabyć kartę bez podawania danych. Jednak od tej pory każdy, kto kupuje nową kartę SIM, musi przekazać operatorowi odpowiednie informacje. Procedura ta nie ominie wszystkich tych, którzy korzystają z kart niezarejestrowanych, nabytych wcześniej. Na nich także spoczywa obowiązek rejestracji karty. Do tej pory na krok ten zdecydował się zaledwie odsetek użytkowników, a ostateczny termin rejestracji się zbliża.

Rejestracja karty SIM - do kiedy i jak to zrobić?

Obowiązkowej rejestracji kart SIM podlegają wszystkie karty prepaid, działające w polskich sieciach komórkowych. Ostateczny termin upływa z końcem stycznia. Od 1 lutego wszystkie numery niezarejestrowane będą wyłączone (nawet, jeśli zostały na nich jakieś środki).

Zobacz także: Rejestracja numeru - jak zrobić to szybko i sprawnie?

Jak dokonać rejestracji? Najprostszym jest udanie się do salonu swojego operatora. Tam wymagane będzie okazanie dowodu tożsamości: dowodu osobistego lub paszportu. Pracownik pobierze nasze dane: imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer dokumentu. Osoby poniżej 13 roku życia muszą być zarejestrowane na dokument jednego ze swoich rodziców lub prawnych opiekunów.

W zależności od operatora są też inne drogi rejestracji karty. Wielu umożliwia zarejestrowanie w kioskach Ruchu (m.in. Orange, Play, Plus, T-Mobile, Nju Mobile, Plush). Część z nich pozwala dokonać rejestracji listownie lub przez SMS.

Ponadto Orange daje możliwość zarejestrowania SIM w sklepach sieci Media Expert, Play i Heyah w placówkach Poczty Polskiej, Lycamobile przez telefon, a Plus w sklepach sieci Neonet. Dokładne informacje należy sprawdzić na stronach internetowych operatorów lub poprzez kontakt z infolinią.

Należy pamiętać, że jeśli u operatora mamy już inny zarejestrowany numer, to wystarczy tylko przypisać do niego niezarejestrowaną kartę prepaid.

Jak zarejestrować kartę SIM online?

Część operatorów daje możliwość zarejestrowania karty prepaid przez internet. Są to m.in. Heyah (na odpowiedni adres e-mail należy wysłać skan podpisanego formularza wraz ze skanem dokumentu tożsamości), Lajt Mobile (dostępny jest formularz online, który potwierdzamy przelewem z konta zarejestrowanego na nas), Lycamobile czy Virgin.

Aby zachęcić użytkowników do rejestracji karty, operatorzy przygotowali wiele ciekawych promocji, których szczegółów należy szukać na stronach www poszczególnych sieci.

RadioZET.pl/SA

Więcej: