Spotkanie samorządowców z prezydent Warszawy

Kilkudziesięciu burmistrzów, wójtów i starostów z Mazowsza spotyka się w samo południe w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie aby zastanowić się jak zablokować pomysł Prawa i Sprawiedliwości o powiększeniu Warszawy. Do osiemnastu dzielnic obecnej stolicy mają być dołączone 32 podwarszawskie gminy i powstać ma nowa metropolia warszawska.

Samorządowcy mają podpisać się pod apelem do Premier Beaty Szydło i Marszałków Sejmu i Senatu. Znaleźć się w nim ma kategoryczne żądanie wycofania projektu z Sejmu.

Samorządowcy w apelu przypomną, że Europejska Karta Samorządu Lokalnego, w przypadku zmian administracyjnych gmin gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli. W tym wypadku nie została zachowana żadna forma konsultacji. Samorządowcy mają też pokazać swoje wyliczenia ile podwarszawskie gminy stracą na tym dołączeniu. Gmina Wołomin twierdzi, że na samych funduszach unijnych straci 7 milionów złotych rocznie.

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy autorstwa posła Jacka Sasina wpłynął do Sejmu 30 stycznia. Już 1 lutego został skierowany do I czytania.

RadioZET.pl/DG

Więcej: