Powstanie siedziba orkiestry Sinfonia Varsovia [ZDJĘCIA]

Za 5 lat w Warszawie powstanie nowa siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia. Po konsultacjach z mieszkańcami warszawskiej Pragi przyjęto ostateczny projekt architektoniczny.

Zakończeniu uległ ostatni etap prac projektowych nowej siedziby orkiestry. Wstępne propozycje architekta Thomasa Puchera, po rozmowach z mieszkańcami warszawskiej Pragi, uległy niewielkim zmianom. Inaczej zaprojektowano ogród oraz metalową ramę dookoła terenu, na którym powstanie budynek.

- Cieszymy się, że architekt Thomas Pucher uwzględnił uwagi mieszkańców Warszawy pracując nad projektem koncepcyjnym Sinfonia Varsovia Centrum. Zrobił to jednak w taki sposób, żeby jednocześnie nie zatracić pierwotnej wizji, która w 2010 roku tak bardzo zachwyciła członków jury międzynarodowego konkursu architektonicznego - mówi dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski.

O planowanej inwestycji zrobiło się głośno za sprawą posła Michała Szczerby z Platformy Obywatelskiej, który został wykluczony z obrad sejmu, podczas prezentowania poprawki do budżetu, dotyczącej właśnie Orkiestry i jej nowej siedziby.

- W nowoczesnym budynku znajdzie się największa w Polsce sala koncertowa na ponad 1800 miejsc - mówi wspomniany poseł Szczerba.

Nowy kompleks składać się ma z pięciu zabytkowych budynków oraz nowej sali koncertowej z ramą i ogrodem. Oprócz tego znajdować się tam mają przestrzenie dla młodych artystów, studia nagraniowe, sale konferencyjne oraz pomieszczenia przeznaczone na zajęcia edukacyjne z różnymi grupami wiekowymi. Dla odwiedzających nie zabraknie miejsc na spędzenie wolnego czasu. W ofercie znajdą się kawiarnia połączona z księgarnią muzyczną, restauracja, ogród łączący się z Parkiem Obwodu Praga AK, a także taras spacerowy na wysokości 20 metrów, z którego będzie można podziwiać panoramę Warszawy.

- Muzyka jest znakomitą platformą do budowania i zacieśniania wspólnoty. Mam nadzieję, że Sinfonia Varsovia Centrum będzie ważnym miejscem dla lokalnej społeczności. Przestrzenią, w której będą się dobrze czuli, z której będą dumni. Jestem przekonany, że będzie to miejsce przyciągające turystów i artystów z różnych stron świata - podsumował Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy.

Koszt inwestycji wyniesie około 460 milionów złotych i w całości sfinansuje go miasto Warszawa. Na ten moment w budżecie stolicy zabezpieczono na ten cel około 280 milionów złotych. Budynek ma być gotowy w 2022 roku.

RadioZET.pl/SymfoniaVarsovia/DG

Więcej: