Smog nie odpuszcza. W niektórych szkołach odwołują lekcje

Smog unoszący się nad polskim niebem coraz bardziej daje się we znaki. Władze samorządowe apelują do mieszkańców, aby w miarę możliwości powstrzymali się od wychodzenia z domów. Najtrudniejsza sytuacja jest w Rybniku, gdzie dopuszczalne normy pyłu w powietrzu przekroczyły 3126 proc. Prezydent miasta odwołał nawet zajęcia w placówkach oświatowych i zapewnił mieszkańcom darmowy transport publiczny na najbliższe 2 dni. 

Smog nie jest - jak twierdzi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł - problemem wydumanym i teoretycznym. Niesie bowiem ze sobą bardzo poważne zagrożenia dla zdrowia, o których zresztą pisaliśmy.

Ten unoszący się nad polskim niebem od kilku dni poważnie utrudnia życie Polakom. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i jego wojewódzkie oddziały regularnie publikują mapy rozmieszczania się smogu i jego najwyższego stężenia. 

To drugie najsilniej zaobserwować można w dużych ośrodkach miejskich, przede wszystkim na Śląsku, w Małopolsce, ale także w województwie łódzkim, mazowieckim czy nawet wielkopolskim:

Stolica została w tym roku w dość wysokim stopniu dotknięta zanieczyszczeniami. Widać to przede wszystkim na zdjęciach, rejestrujących ogromne pokłady pyłu spowijającego powietrze:

To z kolei mapa z witryny Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, przedstawiająca tradycyjnie już narażony na działaniu smogu region śląski:

Najgorzej jest w Rybniku, gdzie dopuszczalne normy pyłu w powietrzu przekroczone zostały aż o 3126 proc. Władze miasta natychmiast zareagowały. Prezydent wydał specjalną dyrektywę zawieszającą zajęcia dydaktyczne w rybnickich szkołach oraz zwalniającą z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Zaapelował też do mieszkańców, aby - jeżeli nie ma takiej konieczności - powstrzymali się od wychodzenia z domów: 

Tu z kolei widać, na przykładzie Bielska-Białej, jak dynamiczna jest sytuacja, a także w jak krótkim czasie stężenie pyłu wzrasta:

Tak z kolei przedstawia się panorama Wrocławia. Tam również magistrat sugeruje mieszkańcom pozostanie w domach:

Oto zdjęcie z Krakowa, który już tradycyjnie od lat zmaga się z tym problemem:

A to już wykres dotyczący ośrodków miejskich najbardziej narażonych na występowanie nowotworów wśród mieszkańców. W statystykach przoduje południowa i środkowa Polska:

RadioZET.pl/Twitter/GIOŚ/WIOŚ Katowice/MP

Więcej: