„Prokuratorzy zostali zdegradowani, stąd ich frustracja”. „Nie byli dyspozycyjni”

Widocznie ocena tych osób nie była pozytywna i przeszli na niższe stanowiska – tak zgłoszoną przez 50 prokuratorów skargę na Zbigniewa Ziobrę do Trybunału w Strasburgu skomentował Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta. – Tym prokuratorom zabrakło dyspozycyjności, ale okazali się odważni – odpowiedziała Joanna Mucha z PO. Oboje byli gośćmi „Śniadania w Radiu ZET”.

Jak dowiedzieli się reporterzy śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski i Roman Osica, grupa prokuratorów, zdegradowanych w ramach reformy ogłoszonej przez Zbigniewa Ziobrę, zgłosiła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jak przekonują, zostali zdegradowani decyzją ministra, bez możliwości odwołania się w ramach krajowych instytucji. Dlatego skarga trafiła do Strasburga.

– Widocznie ocena tych osób nie była pozytywna i przeszli na niższe stanowiska. Stąd ich frustracja – stwierdził w „Śniadaniu w Radiu ZET” Andrzej Dera.

– Na kilka tysięcy prokuratorów 50 nie ma większego znaczenia – dodał. Poparł go Jarosław Sellin z PiS, według którego zmiany w prokuraturze to element większej reformy. – Wymiar sprawiedliwości jest przez Polaków oceniany bardzo krytycznie. Nie bez powodu – stwierdził.

Działania Zbigniewa Ziobry krytycznie oceniła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

– Ta reforma jest po to, by zrobić ze śledczych potulnych prokuratorów – powiedziała.

– Rozumiem, że ci prokuratorzy nie byli dyspozycyjni, więc trzeba było ich zdegradować – dodała. Według Joanny Muchy z PO prokuratorzy „wykazali się odwagą”. – Za chwile będzie taka sytuacja, że sprawiedliwości trzeba będzie szukać poza granicami Polski – stwierdziła.

Marek Jurek z Prawicy RP podkreślił, że „każdy z tych przypadkowi zasługuje na odpowiednie rozstrzygnięcie ze strony polskich organów”. Jednocześnie krytycznie ocenił złożenie skargi do Strasburga.

– Cała ta sytuacja jest o tyle groteskowa, że zajmowanie jakiegoś stanowiska nie jest prawem człowieka, o oni się odwołują do Europejskiego Trybunały Praw Człowieka – powiedział.

Marek Sawicki z PSL dodał, że prokuratura „to nie jest środowisko ludzi świętych”. Jako przykład podał sprawę zabójstwa gen. Marka Papały, w której dwa śledztwa dały dwa różne wyniki.

– Pytanie, czy akurat te 50 osób było złymi prokuratorami – powiedział.

Zobacz poprzednie wydania „Śniadania w Radiu ZET”

Radio ZET/MW

Więcej: