„Prezes postanowił ściągnąć cugle”. Kłótnia o obsadzanie stanowisk [WIDEO]

Pokazujecie swoimi czynami niemal każdego dnia, że jesteście oszustami – grzmiał w „Śniadaniu w Radiu ZET” Adam Szejnfeld z PO, który krytykował PiS za obsadzanie stanowisk w państwowych spółkach „swoimi ludźmi”. – Wasi fachowcy nie mieli kompetencji – odpowiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

W czwartek stanowisko stracił Dawid Jackiewicz, minister skarbu. Zapowiedziano także likwidację jego resortu. Jak dowiedziało się Radio ZET, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński polecił 66 spółkom skarbu państwa przekazanie informacji o wszystkich umowach zawartych w ciągu ostatniego roku.

– Prezes postanowił ściągnąć cugle i sprawdzić, co towarzystwo wyprawia – skomentował te działania Marek Sawicki z PSL, który był jednym gości „Śniadania w Radiu ZET”. Jednocześnie przestrzegł PiS przed „czyszczeniem” wszelkich podległym władzom państwowych instytucji. – Drżyjmy polska gospodarko, co będzie, jeśli tam miotła zejdzie niżej. Będziecie zmieniać dozorców – drwił.

– Zaczyna się bardzo mocna rywalizacji wewnątrz PiS i bierze w niej udział koordynator służb specjalnych. To dobrze dla polskiej polityki, bo szybciej rozsadzi PiS – dodał Sawicki.

– Jeśli były nieprawidłowości, zostaną one wykryte – zapowiedziała Małgorzata Sadurska z Kancelarii Prezydenta.  – Tym różni się rząd PiS od poprzedników – dodała.

Rzekome obsadzanie stanowisk „swoimi ludźmi” w ostrych słowach skrytykował Adam Szejnfeld. – Mówiliście w kampanii, że będziecie z tym walczyć. Dokonujecie rozwiązań, które stawiają włosy na głowie ludziom w Polsce – powiedział polityk PO. Zarzucił także obecnym władzom, że wyrzuciły z pracy fachowców. – Skoro to fachowcy, to dlaczego po usunięciu nie potrafią poradzić sobie na rynku pracy. Wasi fachowcy nie mieli kompetencji – odpowiedział mu Rafał Bochenek.

Ustawa antysitwowa

Działania PiS surowo oceniła także Barbara Dolniak z Nowoczesnej. Jej zdaniem dochodzi do  „daleko posuniętego obsadzania stanowisk swoimi ludźmi i to ludźmi niekompetentnymi”. – Samo PiS przestraszyło się tego, jak daleko to zaszło. Stąd dymisja ministra skarbu państwa – powiedziała. Jednocześnie skrytykowała moment, w którym ogłoszono dymisję. – Jeszcze zanim zakończyliśmy działalność ministerstwa zwolniliśmy ministra, a to przecież on powinien je zamknąć – stwierdziła Dolniak.

Marek Jakubiak z Kukiz’15 ocenił, że działania PiS to „definicja podejścia partiokratycznego”. – Pensje sięgające 300 tys. zł miesięcznie są przegięciem – dodał, krytykując wysokie zarobki w państwowych spółkach. Zapowiedział także powstanie „ustawy antysitwowej”.

ZOBACZ POPRZEDNIE WYDANIA PROGRAMU "ŚNIADANIE W RADIU ZET"

Radio ZET/MW

Więcej: