Sondaż Radia ZET: Polacy chcą Polski silnej, ale w Unii Europejskiej

Mało który Polak chce opuszczenia Unii Europejskiej, tak jak planuje to Wielka Brytania. Większość z nas jednak chce, aby Polska w unijnych strukturach była silnym podmiotem. Zapytaliśmy Polaków o to, jak powinna wyglądać polityka zagraniczna.

Zapytaliśmy Polaków, na czym ich zdaniem powinna skupić się polityka zagraniczna naszego kraju. Większość uważa, że priorytetem powinno być umacnianie naszej pozycji w Unii Europejskiej. Takiej odpowiedzi udzieliło 40,9 proc. ankietowanych.

Sondaż Radia ZET

Dla porównania, praktycznie nie istnieją tendencje "polexitowe". O opuszczeniu struktur Unii Europejskiej marzy tylko 6,1 proc. ankietowanych. Więcej, bo 7,3 proc. z nich, wyznaje polityczną ideę marszałka Józefa Piłsudskiego i postuluje stworzenie w Europie Środkowej Międzymorza. 11,4. proc uważa, że priorytetem powinien być rozwój Grupy Wyszehradzkiej.

Sojusznika szukamy częściej za oceanem niż na wschodzie. Silne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi popiera 20,2 proc. ankietowanych. Partnerstwo z Rosją odpowiada tylko 10,2 proc. Zdania na ten temat nie ma 3,9 proc. badanych. Sondaż przeprowadzono na grupie 1808 osób.

Radio ZET/MaAl

Więcej: