Tegoroczne święta będą droższe? Wszystkiemu winna susza

Eksperci przewidują, że ceny żywności w grudniu będą o 1-2 proc. wyższe niż przed rokiem. Głównym powodem wzrostu cen jest susza oraz mniejsze zbiory.

We wrześniu, po wielu miesiącach spadków, żywność znów podrożała, najbardziej warzywa (o 6,6 proc.) oraz cukier (o 4,2 proc.).

"W czwartym kwartale ceny żywności powinny wzrosnąć nie tylko pod wpływem zmian sezonowych, ale również poprawiającej się sytuacji dochodowej konsumentów oraz sytuacji na rynku pracy" - napisano w comiesięcznym raporcie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Droższy karp

Susza dała się we znaki nie tylko rolnikom, ale też hodowcom ryb. Wysokie temperatury i brak wody w stawach powodowały między innymi zakwit sinic, tak zwanej przyduchy i śnięcia ryb. Dlatego odłowy karpia będą niższe i produkcja tej ryby w skali kraju spadnie w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Ceny więc wzrosną, średnio o 50 groszy do złotówki na kilogramie w porównaniu z ubiegłym rokiem. To jednak dotyczy cen hurtowych.

Jak przewidują eksperci i hodowcy, podwyżek nie powinni odczuć klienci indywidualni. Karp często dla sklepów jest bowiem produktem marketingowym.

- Część sprzedających tę rybę nie chce wcale na niej zarobić (...). Ten produkt przyciąga do dużych sklepów ludzi, którzy przed świętami robią zakupy i działa jak magnez - wyjaśnia Janusz Preuhs, dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych w Krogulnej.

Radio ZET/PAP/ucha

Więcej: