Kim byli rodzice Tomasza Lisa, czyli spór o Wikipedię

Tomasz Lis oburzył się na swoją notkę biograficzną w Wikipedii. Popularny dziennikarz przeczytał w niej m.in., że jego ojciec był Białorusinem o nazwisku Lisienko, a to - jak zapewnia Lis - kłamstwo. W Wikipedii dane zostały już zmienione.

W felietonie na stronie natemat.pl Tomasz Lis załamuje ręce nad tym, co wyczytał w Wikipedii.

Fragment felietonu:

"Oto co przeczytałem w Wikipedii. Tomasz Lis urodził sie w Zielonej Górze jako syn Stefana Lisa (ur. 1949), oraz matki Wandy. Ojciec Tomasza Lisa z pochodzenia Białorusin, do 1953 r. legitymujący się jako Stiepan Eduardowcz Lisienko), początkowo służył w wojsku polskim jako podoficer polityczny, w późniejszym okresie był etatowym pracownikiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz WUSW."

Dalej Tomasz Lis tłumaczy, że w powyższych słowach zgadza się tylko jego miejsce urodzenia, a także imiona rodziców. Reszta to fałszywka. 

Dziennikarz sugeruje, że za wpisem do Wikipedii stoją prawicowi działacze, wynajęci do oczerniania niektórych ludzi z tzw. establishmentu . Dodajmy, że do Wikipedii dość łatwo dodać wpis i może to zrobić każdy.

Wpisy można też edytować, co już się stało. Wspomniany wyżej fragment rzekomej przeszłości rodziny Tomasza Lisa został już zmieniony.

Lis tłumaczy w natemat.pl, że jego ojciec nigdy nie zmieniał nazwiska, ani nigdy nawet nie był na Białorusi.

"Jeszcze raz. Mój ojciec urodził się w Wielkopolsce, jest z dziada pradziada Wielkopolaninem, moja mama urodziła się w Polsce, jej rodzice przyjechali tu w 46 roku z Wileńszczyzny. Jej ojciec w 46 roku został zamordowany przez funkcjonariusza UB. Nigdy nie widziała ojca, ja dziadka. I to by był, w skróconej formie, zapis w departamencie "moje dzieciństwo” - kończy temat Tomasz Lis.

Radio ZET/natemat.pl/ŁS

Więcej: