Ponad 10 milionów turystów odwiedziło w tym roku Kraków

Ponad 10 milionów osób odwiedziło w tym roku Kraków, ale wydały one o 50 milionów złotych mniej niż w 2014 roku - wynika z badań, które przedstawiono podczas XXVI Forum Turystyki. Władze miasta zamierzają zawalczyć o bogatszego turystę, który spędzi pod Wawelem więcej czasu i zostawi więcej pieniędzy.

- Kraków ma wiele atutów, między innymi niedającą się porównać z żadnym innym miastem w Polsce liczbę zabytków. Bodźcami sprzyjającymi rozwojowi turystyki są inwestycje, które zostały oddane do użytku, takie jak Centrum Kongresowe ICE i Tauron Arena. Mamy wreszcie wypracowaną strategię turystyki na kolejny okres. To wszystko sprawia, że wzrasta ilość turystów przyjeżdżających do Krakowa, ale niepokojem napawa jednak fakt, że ogólna kwota wydana przez turystów w 2015 roku jest niższa niż w roku ubiegłym - mówił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Z badań ruchu turystycznego, które dla Urzędu Miasta Krakowa przeprowadziła Małopolska Organizacja Turystyczna wynika, że w 2015 roku goście wydali w Krakowie 4 mld 450 mln zł (bez kosztów dojazdu i opłaconego wcześniej noclegu), czyli o 50 mln mniej niż w 2014 roku. Średnie wydatki poniesione przez turystów zagranicznych to 935 złotych, a przez turystów krajowych - 270 złotych na osobę.

- Chcemy walczyć o bogatszego turystę, który zostanie dłużej i więcej wyda. Będziemy wykorzystywać promocję internetową, która jest niewystarczająca. Chcemy zwrócić się z kampanią promocyjną, nie do tanich linii lotniczych, ale tych, które przywożą turystów bardziej zamożnych, rozwijać turystykę kongresową i zintensyfikować działania mające na celu organizację dużych imprez sportowych - mówił Kulig.

Największym wydarzeniem, które czeka Kraków w przyszłym roku, są Światowe Dni Młodzieży. Szacuje się, że może na nie przyjechać nawet 2,5 mln osób. Na osiem miesięcy przed wydarzeniem zarejestrowało się ponad pół miliona osób.

Turystyka w Krakowie

Z badań MOT wynika, że w tym roku Kraków odwiedziło 10 mln 50 tys. gości, czyli o 150 tys. więcej niż w 2014 roku, z czego 7 mln 430 tys. to przyjezdni  krajowi, a 2 mln 620 tys. zagraniczni. Jako główny cel pobytu w Krakowie Polacy wskazywali w badaniu: zwiedzanie zabytków, wypoczynek, a na trzecim miejscu cel religijny, natomiast turyści zagraniczni - zabytki, wypoczynek oraz rozrywkę.

Wśród turystów zagranicznych odwiedzających Kraków przeważają Brytyjczycy, Niemcy, Włosi oraz Hiszpanie, jednak liczba przyjezdnych z tych krajów maleje. Rośnie natomiast liczba turystów z Francji Rosji, Szwecji, Danii i Belgii.

Zarówno turyści z kraju, jak i z zagranicy wysoko ocenili w badaniu: atmosferę miasta, gościnność i życzliwość jego mieszkańców, a także jakość obsługi turystycznej, bazę noclegową, imprezy kulturalne, gastronomię oraz rozrywkę.

Najważniejszymi atrakcjami turystycznymi niezmiennie pozostaje Rynek Główny, Zamek Królewski na Wawelu, dzielnica Kazimierz, Sukiennice, Bazylika Mariacka, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Muzeum Podziemia Rynku Głównego, Barbakan, Bulwary Wiślane i Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

PAP/EM

Więcej: