Warszawa: Dni otwarte w Hali Gwardii (część Hal Mirowskich)

We wschodniej części warszawskich Hal Mirowskich, tzw. Hali Gwardii, ma powstać nowoczesna hala targowa, połączona z lokalnym centrum spotkań. Miasto jest na etapie szukania partnera do tej inwestycji. 12 i 13 stycznia wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzić przestrzeń.

Hala przy Pl. Żelaznej Bramy 1, będzie udostępniona dla zwiedzających w godz. 10.00-14.00. W trakcie oprowadzania po budynku, będzie także możliwość zejścia do piwnicy.

Miasto zapowiada, że chce przywrócić Hali Mirowskiej jej historyczną funkcję i dawną świetność. Ma w niej powstać dostępna dla wszystkich hala targowa, w której będzie można kupić przede wszystkim żywność, pochodzącą bezpośrednio od producentów. Oprócz roli targowiska, hala ma stać się centrum spotkań mieszkańców, być może mirowską odpowiedzią na Halę Koszyki. Oprócz punktów gastronomicznych, znajdzie się tam przestrzeń na organizację różnorodnych wydarzeń. Planowane jest także upamiętnienie Feliksa Stamma, założyciela tzw. Polskiej Szkoły Boksu.

Hale Mirowskie zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku i do 1944 r. były największym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w stolicy. Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz świeże warzywa. Budynki w stanie praktycznie nienaruszonym przetrwały oblężenie Warszawy, a ucierpiały poważnie dopiero w trakcie powstania warszawskiego. Hala zachodnia została oddana do użytku w 1962 r. i do dzisiaj pełni funkcję handlową. Z kolei odbudowana już w 1953 r. Hala wschodnia była własnością Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia” i przez wiele lat pełniła funkcje sportowo-widowiskowe. Obecnie jest ona wydzierżawiona tymczasowo, a w grudniu odbył się tam targ świąteczny.

RadioZET.pl/materiały prasowe/KM

Więcej: