Warszawa podejmuje walkę ze smogiem

Warszawa planuje informować mieszkańców tylko przy znacznym przekroczeniu norm smogowych. Wtedy też warszawiacy będą mogli liczyć na darmowe autobusy, tramwaje i wagony metra. Władze miasta zachęcają również do skorzystania z dopłat wymiany pieców.

Do końca marca warszawski ratusz przyjmować będzie wnioski o dofinansowanie wymiany pieców. Właściciele domków jednorodzinnych mogą ubiegać się o 7 tysięcy złotych dopłaty, wspólnoty mieszkaniowe nawet o 15 tysięcy złotych. Miasto będzie też dofinansowywać indywidualne węzły cieplne. W jednym miejscu przeznaczy na to od dziesięciu do dwudziestu tysięcy złotych. Łączny budżet Warszawy na ekologię to ponad dwa miliardy złotych.

- Musimy walczyć ze smogiem, kilka dni w roku to ekstremalne przekroczenia norm pyłów - wyjaśnia wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wysłała także list do Premier Beaty Szydło, w którym żąda "natychmiastowych, jednoznacznych, a nie markowanych działań." Pisze również, że rząd "nie jest w stanie ustalić norm dla pieców, na co wystarczyłoby zwykłe rozporządzenie. Nie potrafi też zmienić ustawy o drogach publicznych. Godzina parkowania w centrum miasta z założenia nie powinna kosztować mniej niż bilet autobusowy".

RadioZET.pl/DG

Więcej: