Warszawa: Spożywanie alkoholu na Bulwarach Wiślanych już legalne

Picie piwa nad Wisłą w końcu legalne! Ulubione miejsce mieszkańców Warszawy na wiosenny i letni relaks ma być uwolnione od kontroli spożywanych trunków i wlepiania mandatów. Spór w tej kwestii trwał od dobrych kilku lat.

Co prawda Sąd Najwyższy nie rozstrzygnął, czy bulwar nad Wisłą w Warszawie jest ulicą, jednak odpowiedział na dylemat Sądu Okręgowego.

Stwierdzenie, czy popularne miejsce nad Wisłą jest bulwarem czy ulicą, było kluczowe w sprawie Marka Tatały, który został ukarany za picie piwa nad rzeką. Straż miejska i policja uznały, że bulwar jest ulicą, na której zgodnie z prawem nie wolno spożywać alkoholu. Sam Tatała od tej decyzji się odwołał. 

Mimo że Sąd Najwyższy nie opowiedział się po żadnej ze stron, jego decyzja jest niewątpliwie korzystna dla Tatały. SN zwrócił uwagę, że straż miejska i policja nadużywają karania za picie piwa w miejscach publicznych, gdyż nie określają ich dokładnie.

– Do tej sprawy podchodzę z obywatelskiego punktu widzenia. Wydaje mi się, że ta kwestia jest ważna, nie tylko z perspektywy mojego portfela i grzywny, ale też wielu ludzi, którzy spożywają alkohol nad brzegiem Wisły – mówi w rozmowie z Radiem ZET Marek Tatała.

Sąd Najwyższy dał wskazówkę sądom, które mogą orzekać w podobnych sprawach. Jeżeli pojawi się wątpliwość prawna, to decyzja powinna zapaść na korzyść obywatela. 

Wynika z tego, że najbliższa wiosna nad Wisłą upłynie na warszawskich bulwarach bez nieprzyjemnych mandatów.

RadioZET.pl/ daw, KM

Więcej: