Warszawa: więcej eko-strażników na ulicach. Walka ze smogiem trwa

Warszawski ratusz rekrutuje strażników miejskich. Nowi funkcjonariusze trafią do referatu kontroli środowiska. Wszystko po to, by skutecznie walczyć ze smogiem w specjalnych eko-patrolach. Część pracowników trafi też do mobilnych laboratoriów.

Normy smogowe w wielu miastach w Polsce przekraczają dopuszczalny poziom nawet o kilka tysięcy. Warszawa podejmuje kroki, które (zdaniem ratusza) pomogą miastu w walce o czyste powietrze. Był już plan dofinansowania wymiany pieców, teraz ma też zostać zwiększona liczba strażników miejskich w departamencie ochrony środowiska.

Eko-strażnicy zajmują się m.in. kontrolą pieców i kominów, sprawdzaniem podłączeń kanalizacyjnych czy tropieniem zanieczyszczeń wodnych. Teraz pracuje ich około 30-stu, za kilka miesięcy ma być ich ponad 40-stu.

Stołeczna Straż Miejska ma coraz więcej zadań związanych z walką ze smogiem. W grudniu warszawski Urząd Miasta kupił funkcjonariuszom 5 eko-radiowozów. Obecnie pracują one teraz niemal bez przerwy.

 – Od 21 grudnia jeździmy codziennie w godzinach 7:00-19:00. W tym czasie dzięki eko-wozom sprawdzamy stan powietrza i wody w Warszawie. Tropimy też dzikie wysypiska śmieci.– powiedział w rozmowie z Radiem ZET Piotr Mostowski z warszawskiej Straży Miejskiej.

Maszyny do sprawdzania zanieczyszczeń w powietrzu działają na kilkadziesiąt metrów, a obrotowe kamery sięgają nawet dwustu metrów. 

Tylko w związku z niewłaściwym spalaniem odpadów (także w domach) strażnicy wystawili już kilkaset mandatów. Za zanieczyszczanie środowiska grożą kary do 500 zł. Średnio podczas co piątej kontroli strażnicy dają pouczenia i wypisują mandaty.

RadioZET.pl/rokl, KM

Więcej: