Za zrobienie zakupów w niedzielę trafisz za kratki?

Za zrobienie zakupów w niedzielę możemy trafić za kratki. "Solidarność" w swoim projekcie ustawy proponuje, że za handel w niedziele można trafić do więzienia na 2 lata. Okazuje się, że dotyczy to nie tylko sklepikarzy, ale też klientów. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski chce, żeby doprecyzować te przepisy.

Popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Chodzi o przepis: "kto dopuszcza się handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w niedziele oraz wigilię Bożego Narodzenia (...) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch."

Według Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego dopuszczenie się handlu obejmuje zarówno sklepikarza jaki i klienta. Dlatego prokurator razem z prawnikami prosi związkowców z "Solidarności" i posłów - bo projekt tej ustawy trafił już do Sejmu - żeby inaczej sformułować ten zapis. Teraz wszystko w rękach naszych parlamentarzystów.

"Solidarność" nie zamierza za to odpuszczać kar dla sklepikarzy. Mają być wysokie, po to, aby nie opłacało się łamać zakazu handlu w niedzielę.

Radio ZET/DAW/MT

Więcej: