Zwrot w batalii reprywatyzacyjnej dotyczącej stołecznych gruntów

Zwrot w batalii reprywatyzacyjnej dotyczącej stołecznych gruntów wartych ponad 600 milionów złotych. Prokuratura wystąpiła do stołecznego ratusza o umorzenie postępowania dotyczącego zwrotu 32 hektarów sławnych ogródków działkowych przy Alei Waszyngtona  - dowiedziało się Radio ZET. Miała odzyskać je reaktywowana po wojnie spółka.

Prokuratorzy w swoim wniosku powołują się na świeży wyrok sądu z listopada zeszłego roku, który unieważnił sprzedaż roszczeń do ogródków działkowych. Zdarzyło się to 16 lat temu i wyglądało jak wiele niejasnych reprywatyzacji. Powołana na nowo do życia spółka "Nowe Dzielnice" sprzedała za zaledwie milion złotych swoje roszczenia do gruntów. Ale co najważniejsze, umowę zawarły osoby, które nie były w tej spółce i dlatego teraz sąd unieważnił ten dokument.    

- Nasz wniosek ucina możliwość dochodzenia roszczeń co do tego terenu - zapewnia rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zagłocka-Konopka.

Śledczy ustalili też, że udziałowcami obu spółek, które sprzedawały sobie roszczenia, były te same osoby. Do reaktywacji spółki "Nowe Dzielnice" wykorzystano akcje posiadające tylko wartość "historyczno-kolekcjonerską". Prokuratura zamierza podjąć na nowo postępowanie dotyczące właśnie tych akcji. 

Radio ZET/MAG/MT

Więcej: