Zamach w Mali - ok. 50 zabitych, 115 rannych

Do samobójczego zamachu doszło niedaleko bazy wojskowej w Gao na północy afrykańskiego państwa Mali. Według szacunków zginęło od 47 do ponad 50 osób, a ponad 100 zostało rannych.

O sprawie pisały zagraniczne agencje prasowe, powołując się na malijskie źródła. Liczba ofiar waha się od 47...

... do ponad 50:

Do tragedii doszło obok bazy wojskowej w miejscowości Gao na północy kraju. Według dostępnych informacji, wśród ofiar i poszkodowanych (115 rannych) są zarówno żołnierze, jak i zamachowcy. 

Do tej pory nikt oficjalnie nie przyznał się do tego aktu terroryzmu, jakkolwiek podejrzenia padają na islamskich ekstremistów, którzy sprzeciwiają się wynegocjowanemu 2 lata temu porozumieniu między malijskim rządem a częścią bojowników. 

Mali jest jednym z najbardziej niestabilnych politycznie regionów w Afryce. Sytuacja jest tam napięta od momentu rozpoczęcia w 2012 roku wojny domowej i przeprowadzenia wojskowego zamachu stanu w celu walki z partyzantką Tuaergów. Od tego czasu ścierają się ze sobą trzy siły: armia rządowa, Tuaregowie oraz ich dawni islamistyczni sojusznicy. Pomimo działań ONZ, w kraju nadal dochodzi do tego typu ataków i starć zbrojnych. 

RadioZET.pl/AP/Twitter/MP

Więcej: