Kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą już same mieszkać w hotelu

Kobieta w Arabii Saudyjskiej może już sama wynająć pokój hotelowy i samodzielnie w nim zamieszkać bez pozwolenia i towarzystwa męskiego członka rodziny. Dotąd Saudyjka mogła podróżować i zatrzymywać się w hotelach na całym świecie, tylko nie we własnym kraju.

Mimo sprzeciwu najbardziej zachowawczych środowisk w tym królestwie, saudyjski Urząd ds. Turystyki i Zabytków zatwierdził zarządzenie, które pozwala kobiecie spędzić samotnie noc w hotelu. Dotąd obowiązywał Saudyjki kategoryczny zakaz poruszania się poza domem bez męskiej opieki. Tym opiekunem mógł być ojciec, brat, mąż i nawet pełnoletni syn.

Dochodziło do tragikomicznych sytuacji takich, jak ta, gdy pewna saudyjska mama przybyła do Rijadu, aby pokazać córkom stolicę królestwa, musiała spędzić z nimi noc w taksówce, ponieważ wszystkie hotele odmówiły im noclegu.

Ściągnij darmowy program do rozliczania PIT-ów i wspomóż Fundację Radia ZET

Przedstawiciele najbardziej konserwatywnych kół Arabii Saudyjskiej ostro krytykują na Twitterze i w innych sieciach społecznościach liberalizację przepisów hotelowych. Na przykład szejk Ahmad al Gamdi, imam meczetu w stolicy Arabii Saudyjskiej, wyraził obawę, że kobiety będą nadużywały przyznanego im prawa samodzielnego noclegu w hotelach.

Radio ZET/PAP/AKL

Więcej: