Belgia zapobiegła sześciu atakom terrotystycznym

W specjalnym wywiadzie dla dziennika "La Dernière Heure" belgijska policja ujawniła, że od listopada 2014 roku udało jej się udaremnić sześć ataków terrorystycznych. Mimo tego Belgia jest nadal ważnym punktem na mapie dżihadystów. 

Eric Jacobs, szef belgijskiej policji sądowej, przyznał, że Belgia z problemem zagrożenia atakami ze strony terrorystów zmaga się od blisko 20 lat. Jednak to ostatnie lata przynoszą wyraźne zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa.

- W stolicy zamieszkuje ponad 200 narodowości. Jest nie tylko Daesh (określenie Państwa Islamskiego). Istnieją też inne niebezpieczne ruchy radykalne - stwierdził.

W styczniu 2015 roku belgijscy funkcjonariusze zdemontowali komórkę dżihadystów w Verviers na wschodzie kraju, która miała związek z atakami w Paryżu. Od czasu krwawych wydarzeń we Francji i Belgii policyjne departamenty dostają około 600 zgłoszeń dziennie na temat potencjalnego zagrożenia.

- Wiele z informacji jest nieprzydatnych i nieprawdziwych. Lecz gdy ktoś alarmuje, że pewien samochód wygląda podejrzanie, musimy to sprawdzić, aby potem nie zarzucono nam bierności w naszych działaniach - podsumował Jacobs.

Poziom zagrożenia w Belgii utrzymany jest na trzecim poziomie w czterostopniowej skali.

RadioZET.pl/AFP/DG

Więcej: