Belgia: Skazano fałszerzy dokumentów dla terrorystów

Belgijski sąd skazał czternaście osób oskarżonych o fałszowanie dokumentów tożsamości, które zostały sprzedane islamskim bojownikom biorącym udział w zamachach w Paryżu i Brukseli.

Grupa fałszerzy miała wykonać aż dwa tysiące nieprawdziwych dokumentów. Trzynaście osób związanych z tym procederem usłyszało wyroki kary więzienia od roku do ośmiu lat. Jedna osoba została skazana na pracę społeczne. Podejrzanych nie można było oskarżyć o terroryzm czy współudział w aktach terroru, gdyż nie byli oni świadomi, komu dostarczają sfałszowane dane osobowe.

Fałszywe dokumenty zostały wykorzystane przez Salaha Abdeslama, podejrzanego o ataki w listopadzie 2015 roku w Paryżu oraz Najima Laachraoui, który wysadził się w marcu 2016 roku na lotnisku w Brukseli. Tak zwane Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za zamachy w obu krajach.

Paszport dla 25-letniego Syryjczyka został znaleziony na stadionie po eksplozji, a władze Francji potwierdziły, że jest fałszywy. Identyczny dokument noszący tą samą nazwę i dane, lecz inny wizerunek został znaleziony później u innego migranta, który przyznał się, że paszport pochodzi od fałszerza. Służby nie są pewne, czy wykonali je członkowie tego samego gangu.

RadioZET.pl/BBC/DG

Więcej: